Μυθικό ντεμπούτο με ντοπιέτα ο Κορέα και «διπλό» στη Βερόνα η Ίντερ!

O Aργεντινός πήρε από το χέρι την Ίντερ και την οδήγησε στη νίκη

Ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα της Ίντερ έκανε ο Χοακίν Κορέα! Μία ημέρα μετά την ανακοίνωση της απόκτησής του, ο Αργεντινός ντύθηκε Λουκάκου, ξελάσπωσε τη νέα του ομάδα με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και την οδήγησε σε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Βερόνα (1-3) και στο 2/2 στη Serie A!

Μόλις δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς σκόραρε το πρώτο ο Κορέα που είχε πάρει τη θέση του συμπατριώτη του και σκόρερ του πρώτου τέρματος των «νερατζούρι», Λαουτάρο, ενώ βρήκε δίχτυα και στις καθυστερήσεις ξεκινώντας με απίθανο τρόπο τη θητεία του στην ομάδα του Μιλάνο, δείχνοντας παράλληλα γιατί τον ήθελε τόσο πολύ ο Σιμόνε Ιντζάγκι!

Ματς με εξαιρετικό ρυθμό και ευκαιρίες από το ξεκίνημά του με την Ίντερ να πιέζει, να έχει φάση με τον Λαουτάρο αλλά να πληρώνει το τραγικό λάθος του Χαντάνοβιτς και να... κυνηγάει από το τέταρτο το σκορ, το οποίο άνοιξε ο Ίλιτς! Ένα τέρμα που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο και έκανε... ροκ το παιχνίδι, με την Ίντερ να ψάχνεται για την ισοφάριση πριν το ημίχρονο αλλά να μην τη βρίσκει κυρίως λόγω των επεμβάσεων του Μοντιπό! Ότι δεν κατάφεραν οι «νερατζούρι» στο πρώτο μέρος, το πέτυχαν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Τζέκο με κεφαλιά προς τα πίσω βρήκε τον Λαουτάρο, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 1-1 πετυχαινοντας το 50ο του γκολ με τη φανέλα της Ίντερ.

Το γκολ αυτό έκανε τις δύο ομάδες να ανοιχτούν, να επιτεθούν και να ψάχνουν τη νίκη. Τα λεπτά περνούσαν, φάσεις υπήρχαν εκατέρωθεν και φωνές της Ίντερ για πέναλτι στο 58ο λεπτό που δεν... συγκίνησαν τον διαιτητή και το VAR! Tα λεπτά περνούσαν, οδεύαμε στο τελευταίο 20λεπτο με τον Ιντζάγκι να αποφασίζει να ρίξει τον Κορέα αντί του Λαουτάρο στο ματς (74') και να δικαιώνεται. Πριν καν περάσει ένα δεκάλεπτο, ο Αργεντινός είχε βρει δίχτυα με υπέροχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Νταρμιάν, για να έρθει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να σκοράρει εκ νέου με ωραίο διαγώνιο τελείωμα από τα όρια της περιοχής για το τελικό 3-1!