Κάζο για την Ίντερ: Την πλήγωσε η Σπέτσια και ο… Μαλντίνι!

Στα χνάρια του πατέρα του, Πάολο, ο Ντάνιελ Μαντσίνι σκόραρε στην πρώτη τελική της ομάδας του

Η Ίντερ, ήταν η δεύτερη αγαπημένη αντίπαλος του πατέρα του, Πάολο (σσ. την είχε νικήσει 21 φορές και 22 την Αταλάντα). Ο γιος του, βρήκε την κατάλληλη στιγμή για να τιμωρήσει τους «νερατζούρι». Ο λόγος για τον Ντάνιελ Μαλντίνι ο οποίος δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, σκόραρε στην πρώτη τελική της Σπέτσια με τρομερό πλασέ στην κίνηση και άνοιξε τον δρόμο της νίκης στην ομάδα του, η οποία λύγισε την Ίντερ με 2-1.

Για πρώτη φορά, μάλιστα, οι «αετοί» στην ιστορία τους κατάφεραν να νικήσουν τους Μιλανέζους, πανηγύρισαν νίκη μετά τις 15 Ιανουαρίου και ανέβηκαν στους 24 βαθμούς και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Την ίδια ώρα, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι γνώρισε την 8η ήττα της στη σεζόν και έμεινε στους 50 βαθμούς, ωστόσο κινδυνεύει να πέσει από αυτή.

Με πολύ καλό ρυθμό κύλησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Στο 11ο λεπτό ο Κάλνταρα έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα με τις τάπες στον Αμπρόζιο, με τον ρέφερι να δίνει πέναλτι μέσω VAR. Ωστόσο, η Ίντερ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν ο Λαουτάρο ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, ο Ντραγκόφσκι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή γωνία και κράτησε την εστία του καθαρή.

Στο 32ο λεπτό η Σπέτσια είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, ωστόσο η σέντρα του Αγκουντέλο κόντραρε και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά των «νερατζούρι» να απειλήσουν, με τον Λαουτάρο να κάνει το σουτ από τα όρια της περιοχής και ο Ντραγκόφσκι το έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. Η Ίντερ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με φόρα με τον Λαουτάρο να κάνει το 1-0 στο 46ο λεπτό, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ.
Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πλήρωσε την αστοχία της και στο 55’ ο Μαλντίνι άνοιξε το σκορ για την Σπέτσια με πλασεδάρα ύστερα από ασίστ του Ενζολά. Μάλιστα, οι τελικές ήταν 17-1 υπέρ της Ίντερ, με την Σπέτσια να σκοράρει στην πρώτη τελική στο αγώνα και ο Μαλντίνι να βρίσκει δίχτυα λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς (αφού πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο).

H Ίντερ στο 81’ κέρδισε πέναλτι καθώς ο Φερέρ κλώτσησε τον Ντάμφρις, με τον Ρομέλου Λουκάκου να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-1. Ωστόσο, ο ρέφερι έδωσε ξανά πέναλτι αυτή την φορά στην Σπέτσια, καθώς ο Ντάμφρις έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Κοβαλένκο. Ο Ενζολά στο 87ο λεπτό νίκησε τον Χαντάνοβιτς από τα 11 βήματα δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η πίεση των φιλοξενούμενων ήταν πολύ μεγάλη στα τελευταία λεπτά, γέμισαν την περιοχή του Ντραγκόφσκι αλλά δεν κατάφερε να αποφύγουν το κάζο, γνωρίζοντας την ήττα από τη Σπέτσια που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ο Νικολάου έπαιξε σε όλο το ματς με την φανέλα της Σπέτσια έχοντας εξαιρετική παρουσία.