Ίντερ με καρδιά πρωταθλήτριας - Υπάρχει ζωή στην Πάρμα!

Αυτό το πρωτάθλημα ΔΕΝ χάνεται!

Αυτό το πρωτάθλημα ΔΕΝ χάνεται! Η Ίντερ δεν «μάσησε» ούτε από την σκληροτράχυλη και ψυχωμένη Τορίνο, έβγαλε καρδιά πρωταθλήτριας και με «χρυσό» σκόρερ τον Λαουτάρο Μαρτίνες πήρε νίκη-τίτλου (1-2). Κάπως έτσι, οι «νερατζούρι» θα περιμένουν να δουν αν η Νάπολι θα τους κάνει τη... χάρη το βράδυ στο ματς με τη Μίλαν ώστε να μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά.

Η Ίντερ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Κυκλοφορία της μπάλας, κατοχή που έφτανε το 70%, αλλά στην τελική τα χαλούσαν. Κάπως έτσι, έφαγαν ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα, με την Τορίνο να παίρνει αυτό που θέλει. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Τορίνο «οχυρωνόταν» όσο το δυνατό περισσότερο στην άμυνά της, αλλά ο Ίτζο στο 61ο λεπτό ανέτρεψε τον Λαουτάρο μέσα στην περιοχή και ο Λουκάκου ένα λεπτό αργότερα έδωσε το προβάδισμα στην Ίντερ από την άσπρη βούλα. Η Τορίνο ήταν φοβική, δεν έφτιαχνε εύκολα φάσεις, αλλα εκμεταλλεύτηκε τη στιγμή της και... ζόριζε την ομάδα του Κόντε στο 70ο λεπτό με τον Σανάμπρια να σκοράρει μετά από τις κόντρες για το 1-1.

Τα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα για την Ίντερ. Ωστόσο, η φετινή ομάδα δείχνει πως είναι φτιαγμένη για τα δύσκολα. Αφού πίεσε υπερβολικά, βρήκε το γκολ με ωραία κίνηση και τελείωμα του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 85ο λεπτό για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ των «νερατζούρι».

Την ίδια ώρα, η Πάρμα έπαιρνε μια ανέλπιστη νίκη δείχνοντας... σφυγμό! Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντ' Αβέρσα επικράτησε 2-0 της Ρόμα και πήρε την πρώτη της νίκη μετά από 17 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, μειώνοντας στους 3 βαθμούς τη διαφορά της από την Κάλιαρι που είναι εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Οι γηπεδούχοι... σόκαραν τους «τζαλορόσι» αφού πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο ο Μαν σέρβιρε το 1-0 στον Μιχάιλα. Το γκολ αυτό έκανε την Πάρμα να κλειστεί στο καβούκι της ώστε να προστατέψει το προβάδισμά της, με την Ρόμα να φτιάχνει φάσεις αλλά να μην βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. Για να έρθει στο 55ο λεπτό ο Ερνάνι να γράψει το 2-0 με πέναλτι, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιητή και την Ρόμα να χάνει έδαφος για την τετράδα.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή 12/3
Λάτσιο-Κροτόνε 3-2 (14' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 37' Λουίς Αλμπέρτο, 88' Καϊσέδο - 29', 50' πέν. Σίμι)
Αταλάντα-Σπέτσια 3-1 (54', 74' Πάσαλιτς, 55' Μουριέλ - 82' Πίκολι)

Σάββατο 13/3
Σασουόλο-Βερόνα 3-2 (4’ Λοκατέλι, 51’ Ντούριτσιτς, 81’ Τραορέ-43’Λάζοβιτς, 79’ Ντιμάρκο)
Μπενεβέντο-Φιορεντίνα 1-4 (8', 26', 45+1' Βλάχοβιτς, 75' Εϊσερίκ-56' Ιονίτα)
Τζένοα-Ουντινέζε 1-1 (8' Πάντεφ-30' Ντε Πολ)

Κυριακή 14/3
Μπολόνια-Σαμπντόρια 3-1 (27 Μπάροου, 41’ Σβάνμπεργκ, 70’ Σοριάνο – 37’ Κουαλιαρέλα)
Πάρμα-Ρόμα 2-0 (9' Μιχάιλα, 55' πέν. Ερνάνι)
Τορίνο-Ίντερ 1-2 (70' Σανάμπρια - 62' πέν. Λουκάκου, 85' Λαουτάρο Μαρτίνες)
Κάλιαρι-Γιουβέντους (19:00)
Μίλαν-Νάπολι (21:45)