Η Ίντερ πάτησε τη Μίλαν και πήρε την πρώτη κούπα της χρονιάς!

Οι «νερατζούρι» διέλυσαν τους «ροσονέρι» με 3-0

Mamma mia! Η Ίντερ ήταν απολαυστική, πάτησε τη Μίλαν και με το εμφατικό 3-0, σήκωσε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, κατακτώντας το Σούπερ Καπ Ιταλίας στο Ριγιάντ της Σαουδικής Αραβίας.

Συγκλονιστικό πρώτο μέρος από τους «νερατζούρι» που προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα τέρμα των Ντιμάρκο (10’), Τζέκο (21’), με τον Λαουτάρο με ΜΥΘΙΚΟ τελείωμα με το εξωτερικό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο… πάρτι της ομάδας του.

Έβδομο Σούπερ Καπ για την Ίντερ, πιάνοντας τη Μίλαν στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας, ενώ αυτό είναι το τέταρτο για τον Σιμόνε Ιντζάγκι ως προπονητής, ισοφαρίζοντας τη σχετική επίδοση των Μαρτσέλο Λίπι και Φάμπιο Καπέλο!

Με νεύρα ξεκίνησε το παιχνίδι, αλλά… ίσιωσε γρήγορα. Διότι μετά το πρώτο πεντάλεπτο, το ματς απέκτησε ρυθμό και η Ίντερ με μαγική αντεπίθεση στο 10ο λεπτό βρήκε το προβάδισμα. Ο Νταρμιάν βρήκε τον Τζέκο, ο οποίος με τρομερή πάσα με μία επαφή έκοψε την αντίπαλη άμυνα στα δύο, με τον Μπαρέλα να σπάει στον επερχόμενο Ντιμάρκο για το 1-0. Η Μίλαν θέλησε να απαντήσει άμεσα αλλά ο Ονάνα έβγαλε το πλασέ του Λεάο, με την Ίντερ να χτυπάει στα… καπάκια. Ο Τζέκο έκανε την κίνηση στον χώρο, πήρε την μπάλα και απέφυγε υπέροχα τον Τονάλι, πλασάροντας στη συνέχεια υποδειγματικά για το 2-0.

Οι «νερατζούρι» είχαν βρει δύο γκολ σε τρεις τελικές, με το μεγάλο προβάδισμα που είχαν πάρει, να τους δίνει… φτερά στα πόδια. Διότι ήλεγχαν απόλυτα το ματς, πίεζαν ψηλά και δεν επέτρεπαν στους «ροσονέρι» να βγάλουν σωστά την μπάλα από το δικό τους μισό και με συνεχόμενα κλεψίματα, απειλούσαν διαρκώς. Λίγο ο Ταταρουσάνου, λίγο η αστοχία κράτησε το σκορ ως είχε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τη Μίλαν να κάνει ένα από τα χειρότερα 45λεπτα των τελευταίων ετών και η Ίντερ ένα από τα καλύτερά της.

Η Μίλαν έπρεπε να βγάλει αντίδραση και οι παίκτες της το γνώριζαν αυτό. Μπήκαν στο δεύτερο μέρος με διάθεση να πιέσουν και να ψάξουν ένα γρήγορο γκολ, κερδίζοντας τις μονομαχίες και φτιάχνοντας φάσεις. Η πρώτη ήρθε στο 49’ αλλά το σουτ του Λεάο μετά το εξαιρετικό transition των συμπαικτών του πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ λίγο αργότερα ο Μπαστόνι έδιωξε τελευταία στιγμή πριν ο Ζιρού εκτελέσει εξ επαφής τον Ονάνα.

Ο Πιόλι έκανε τριπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τους Οριγκί, Καλουλού και Ντε Κετελάρ και έβγαλε τους Κγιάερ, Ντίας και Μεσίας. Ο Λεάο ήταν απελπιστικά μόνος, ο Μπενασέρ έτρεχε και για τους… συμπαίκτες του για να μαζέψει τα ασυμμάζευτα, αλλά οι δυο τους δεν είχαν σημαντικές βοήθειες. Τα λεπτά περνούσαν, η Ίντερ έκανε εξαιρετική διαχείριση του ματς και στο 77ο λεπτό το… τελείωσε, με τον Λαουτάρο να σκοράρει με απίθανο πλασέ με το εξωτερικό για το 3-0 και το κερασάκι στην τούρτα. Η Μίλαν δεν κατάφερε να βρει ούτε το γκολ της τιμής, με την τελευταία φάση στο ματς να είναι μια σέντρα του Ρέμπιτς στις καθυστερήσεις που πήρε τρελή τροχιά και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με το σκορ να μένει ως είχε…

MVP: Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε… όλες τις δουλειές! Έφτιαχνε, έκοβε, έσπαγε και για κερασάκι στην τούρτα πέτυχε το τρίτο γκολ με υπέροχο τελείωμα στην κίνηση. Απολαυστικός όπως και η ομάδα του, χωρίς να θέλουμε να αδικήσουμε κανέναν!