Grande Ίντερ στα ημιτελικά και τώρα… ιταλικός εμφύλιος! (vid)

Ολοκλήρωσαν τη δουλειά οι «νερατζούρι»

Ίντερ για μεγάλα πράγματα! Παρότι στο πρωτάθλημα «παραπαίει», η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ντούμπλαρε τις νίκες της κόντρα στην Μπενφίκα και έφυγε για τα ημιτελικά. Αυτή τη φορά, παρότι έμεινε στο 3-3 με τους Λουζιτανούς, είχε για προίκα το 2-0 του πρώτου ματς και με συνολικό σκορ 5-3 πέρασε στους «4» του Champions League.

Εκεί όπου θα έχουμε νέο ιταλικό εμφύλιο και… Derby della Madonnina, με την Ίντερ να κοντράρεται με τη Μίλαν για το ένα εισιτήριο του τελικού. Για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια θα τεθούν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες σε ημιτελικά, με την τελευταία να είναι τη σεζόν 2002/03 όπου οι «ροσονέρι» είχαν προκριθεί με δύο ισοπαλίες και τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ που βρισκόταν σε ισχύ.

Πάρτι στο «Σαν Σίρο» από περισσότερους από 75 χιλ. οπαδούς των «νερατζούρι» που δημιούργησαν και ένα φανταστικό κορεό πριν τη σέντρα, στέλνοντας μήνυμα ενόψει των αγώνων με τη συμπολίτισσα (σσ. «το Μιλάνο μας ανήκει»).

Κακός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με αρκετές διακοπές και λάθη εκατέρωθεν που δεν βοηθούσαν. Παρόλα αυτά, η Ίντερ χτύπησε στην πρώτη της τελική και έκανε ένα ακόμη βήμα προς τα ημιτελικά. Ήταν το 14ο λεπτό με τους Τζέκο, Οταμέντι να μονομαχούν, τον Λαουτάρο να κερδίζει και να σπάει στον Μπαρέλα, ο οποίος άδειασε με κοφτή ντρίμπλα τον Αντόνιο Σίλβα και με τρομερό πλασέ στο απέναντι «Γ» εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Βλαχοδήμος έκανε κάκιστη έξοδο αλλά ο Τζέκο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, με την Ίντερ να ελέγχει το ματς αλλά μετά το 25λεπτο να βλέπει την Μπενφίκα να ανεβαίνει. Οι Λουζιτανοί απείλησαν στο 31’ με το φάουλ του Τσικίνιο που έβγαλε εντυπωσιακά ο Ονάνα, ενώ δύο λεπτά μετά το γκολ του Λαουτάρο ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Ζιλμπέρτο. Κάπως έτσι και σε μια ανύποπτη φάση, η Μπενφίκα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Με τον Ράφα Σίλβα να βρίσκει χώρο από τα δεξιά όπως έκανε επίθεση η ομάδα του και τον Άουρσνες να εκτελεί τον Ονάνα με τρομερή κεφαλιά για το 1-1 στο 38’. Ένα αποτέλεσμα που παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους, με τους «νερατζούρι» να προηγούνται με 3-1 στο συνολικό σκορ των «αετών».

Η Μπενφίκα μπήκε με διάθεση να πιέσει στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε και έψαξε το δεύτερο γκολ που θα της αύξανε τις πιθανότητες πρόκρισης. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερνε να βρει χώρους στην αντίπαλη άμυνα για να απειλήσει και οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβαίνουν με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Και βρήκαν το γκολ που ουσιαστικά τελείωσε το ματς στο 65ο λεπτό, με τους Ντιμάρκο-Μπαρέλα να παίζουν το ένα-δύο και τον πρώτο να σερβίρει το 2-1 στον Μαρτίνες που εξ επαφής δεν αστόχησε.

Τα πράγματα είχαν γίνει πολύ απλά για τους «νερατζούρι» που ήταν απελευθερωμένοι από το άγχος πλέον. Και έφτασαν σε τρίτο γκολ στο 78ο λεπτό όταν ο Κορέα άδειασε τον Οταμέντι και με τρομερό τελείωμα, έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του Βλαχοδήμου για το 3-1.

Η Μπενφίκα, πάντως, δεν τα παράτησε. Εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των γηπεδούχων και αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με μια τιμητική ισοπαλία. Διότι ο Νέρες στο 83’ απείλησε, αλλά το δοκάρι του στέρησε το γκολ. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά ο Αντόνιο Σίλβα με υπέροχη γυριστή κεφαλιά μείωσε σε 3-2. Για να έρθει ο Μούσα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3, που δεν χάλασε σε καμία στιγμή το πάρτι που είχαν στήσει παίκτες, τεχνικό και διοικητικό επιτελείο και οπαδοί της Ίντερ για την τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά.

MVP: Ο Μπαρέλα αποτελεί τη ραχοκοκαλιά αυτής της ομάδας. Με υπέροχη κίνηση ανοίγει το σκορ και από τα κέφια του εξαρτάται η απόδοση της Ίντερ. Ο κορυφαίος παίκτης με διαφορά από τον δεύτερο για τους «νερατζούρι» στα νοκ-άουτ ματς του Champions League ως τώρα.