Έπεσε από την… Ντουόμο και βρήκε τρίποντο η Ίντερ

Λύτρωση με Φρατέζι στο 94’ και χαμένο πέναλτι της Βερόνα στο 100’

Επιβίωσε σε αδιανόητο θρίλερ η Ίντερ και επέστρεψε στις νίκες! Οι «νερατζούρι» λύγισαν τη Βερόνα με 2-1, σβήνοντας την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής στη Γένοβα, για να παραμείνει στην κορυφή.

Απίθανο φινάλε στον αγώνα, αφού ο Φρατέζι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε, σήκωσε το «Μεάτσα» στο πόδι και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Σιμόνε Ιντζάγκι. Ωστόσο, χρειάστηκαν και τη βοήθεια του Ανρί, αφού ο φορ της Βερόνα είδε το πέναλτι που εκτέλεσε στο 90’+10’ να σταματά στο δεξί δοκάρι και οι καρδιές των φίλων της Ίντερ επέστρεψαν στις θέσεις τους!

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Ίντερ πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του ματς και προσπαθούσε με υπομονή να φτιάξει ευκαιρίες που θα της έδιναν το προβάδισμα. Όπως και συνέβη μόλις στο 13ο λεπτό, όταν ο Τιράμ έσπασε στον Μκιταριάν και αυτός με τρομερή κάθετη έβγαλε τον Λαουτάρο σε τετ-α-τετ, με τον Αργεντινό να σκοράρει στην επιστροφή του από τραυματισμό για το 1-0 που έμελε να μείνει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Βερόνα ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση της Ίντερ αλλά και τις αρκετές αλλαγές του Σιμόνε Ιντζάγκι και πάγωσε το «Μεάτσα». Ο Αρναούτοβιτς έχασε την κατοχή, κανένας γηπεδούχους δεν σταμάτησε την κόντρα και ο Ανρί έγραψε το 1-1 στο 74’, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τα λεπτά περνούσαν, η Ίντερ δυσκολευόταν να βρει το γκολ της νίκης, αφού ήταν τρομερά άστοχοι οι παίκτες της. Ο Αρναούτοβιτς κατάφερε σε κενή εστία να στείλει την μπάλα… πίσω του, ο Μπαστόνι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στις καθυστερήσεις και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έπαιρναν από έναν βαθμό. Ωστόσο, το ματς είχε… μπόλικο χρόνο ακόμα.

Διότι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φρατέζι ως από μηχανής Θεός μετά την επέμβαση του Μοντιπό πήρε το ριμπάουντ, σκόραρε και έβαλε φωτιά στις κερκίδες, πανηγυρίζοντας πάνω στα κάγκελα με κατεβασμένο σορτσάκι. Στα… καπάκια η Ίντερ αστόχησε σε ανυπεράσπιστη εστία με τους Μπαρέλα-Σάντσες να μην εκμεταλλεύονται το γεγονός πως ο αντίπαλος κίπερ είχε ανέβει στην τελευταία φάση μπας και σκοράρει, αλλά η μοίρα θα έπαιζε ένα περίεργο παιχνίδι σε όσους παρακολουθούσαν το συγκλονιστικό αυτό ματς.

Ο διαιτητής έκανε on field review, είδε παράβαση μέσα στην περιοχή των «νερατζούρι» και έδειξε την άσπρη βούλα, δίνοντας την ευκαιρία στη Βερόνα να μοιράσει… εγκεφαλικά και ο Ανρί που ανέλαβε την εκτέλεση να χαρίσει τον βαθμό στην ομάδα του. Ωστόσο, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της Ελλάς είδε το πέναλτι να σταματά στο δεξί δοκάρι και οι καρδιές των οπαδών της Ίντερ επέστρεψαν στις θέσεις τους, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο που τους διατηρεί πρώτους.