Δώστε το πρωτάθλημα από τώρα στην Ίντερ!

Δεν γίνεται να χαθεί αυτό το πρωτάθλημα!

Με ένα γκολ του Λουκάκου στο 39', το 20ό του Βέλγου επιθετικού στη φετινή Serie A (έχει και 8 ασίστ), η Ίντερ πέρασε από την Μπολόνια (0-1) και... ξετυλίγοντας τα δώρα από Μίλαν και Γιουβέντους νωρίτερα, «αγκαλιάζει» το πρώτο της σκουντέτο από το 2010 και 19ο συνολικά στην ιστορία της!

Πλέον η Ίντερ «χάθηκε» στην κορυφή στο +8 από τη συμπολίτισσα Μίλαν (και με ματς λιγότερο) και στο +12 από τη «Γηραιά Κυρία», οπότε θα πρέπει να συμβούν σημεία και τέρατα για να μη γίνει νερατζούρο η κουπά!

Η απίθανη ομάδα του Αντόνιο Κόντε έφτασε τις εννέα σερί νίκες, με την Ίντερ να παίρνει το προβάδισμα ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, όταν ο Μπαρέλα σέντραρε, ο Λουκάκου πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ραβάλια έδιωξε, για να πάρει το... ριμπάουντ ο Βέλγος και να «γράψει» το 1-0!

Μάλιστα, οι «νερατζούρι» έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα. Από εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν, ο Ρανόκια πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν και στο β' 45λεπτο ένα δεύτερο γκολ, ακόμα και έτσι, ωστόσο, έφτασαν άνετα στο «τρίποντο», με το τελευταίο σφύριγμα να τους βρίσκει ένα κουβάρι αγκαλιασμένους, αφού ξέρουν πολύ καλά πως έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.