Ανέτρεψε τη Λάτσιο και φορτσάρει για Champions League η Ίντερ!

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 3-1 και ανέβηκαν στη 4η θέση

Θριάμβευσε με ανατροπή (3-1) στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Λάτσιο και ανέβηκε στην 4η θέση της Serie A η Ίντερ!

Παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από το 30ό λεπτό της αναμέτρησης, οι «νερατζούρι» έδειξαν χαρακτήρα, αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, χάρη στα τρία γκολ που πέτυχαν, όλα από το 78ο λεπτό και έπειτα.

Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν στο 30', όταν ο Ατσέρμπι έκανε μεγάλο λάθος, το οποίος εκμεταλλεύτηκαν οι επιθετικοί της Λάτσιο, με τον Φελίπε Άντερσον να νικάει τον Ονάνα για το 0-1.

Η Ίντερ συνήλθε και έδειξε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργώντας ευκαιρίες και φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση στο 78', με τον Λουκάκου να «σερβιρει» στον Λαουτάρο και τον Αργεντινό να προλαβαίνει την έξοδο του Προβεντέλ, για το 1-1.

Τελικά, οι Μιλανέζοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 83', όταν ο Λουκάκου έδωσε μαγική ασίστ για τον Γκόζενς και εκείνος με ένα... αεροπλανικό έκανε το 2-1, πριν ο Λαουτάρο σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς και 17η στη φετινή Serie A, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.