Η Σπέτσια ανασαίνει, η Κάλιαρι... χωλαίνει!

Η Σπέτσια λύγισε με 2-1 την Κάλιαρι και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Σπέτσια. Η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο «λύγισε» με 2-1 την Κάλιαρι και ξέφυγε από τα χαμηλά, αφήνοντας στη ζώνη του υποβιβασμού την αντίπαλό της, η οποία μετράει τρία διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα και πλέον... ζορίζεται για τα καλά όντας στο -1 από την Τορίνο που έχει δύο ματς λιγότερα.

Το ματς μεταξύ των δύο ομάδων δεν είχε κακό ρυθμό. Αντιθέτως θα λέγαμε, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία μετά την άλλη και την σκοπιμότητα που υπήρχε για βαθμούς να πηγαίνει στην... άκρη. Είναι άλλωστε η φύση των δύο ομάδων να παίζουν ανοιχτά και δεν θα μπορούσαν να πάνε κόντρα σε αυτή.

Ο Γκιάσι... σέρβιρε το 1-0 στον Πίκολι (49'), με την Σπέτσια να χτυπάει ξανά στο 80ο λεπτό με τον Ματζιόρε μετά από ασίστ του Μπαστόνι για να... ζορίσει για τα καλά την Κάλιαρι, που μείωσε στο 83' με τον Περέιρο. Για να βρει την ισοφάριση με τον Ζοάο Πέδρο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά τελικά το γκολ του να μη μετρήσει μετά από εξέταση του VAR και την Σπέτσια να παίρνει μια λυτρωτική νίκη.

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19/3
Πάρμα-Τζένοα 1-2 (16' Πελέ - 50', 69' Σκαμάκα)

Σάββατο 20/3
Κροτόνε-Μπολόνια 2-3 (32' Μεσίας, 40' πέν. Νουάνκο - 62' Σουμαορό, 70' Σχούτεν, 84' Όλσεν)
Σπέτσια-Κάλιαρι (49' Πίκολι, 80' Μάτζιορε - 83 Περέιρο)