Η Μπολόνια ξέρανε την Έμπολι στο 90+4' και φουλάρει για σεντόνι!

Χάρη σε τέρμα του Φαμπιάν στις καθυστερήσεις, λύγισε με 1-0 την Έμπολι

Σπουδαία νίκη για την Μπολόνια, η οποία χάρη σε τέρμα του Φαμπιάν στο 90+4’ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Έμπολι, επέστρεψε στα τρίποντα και φουλάρει για Champions League! Κινδυνεύουν να βρεθούν εντός επικίνδυνης ζώνης μετά την ολοκλήρωση της αγωνιστικής οι γηπεδούχοι.

Μετά από ένα κακό πρώτο δεκαπεντάλεπτο, η Μπολόνια έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο 18’, όταν ο Μπεουκέμα έκανε την κεφαλιά με τον Καπρίλε να του λέει όχι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο πορτιέρε των γηπεδούχων σταμάτησε και το σουτ του Ουρμπάνσκι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Καπρίλε είχε την απάντηση και στην προσπάθεια του Όντγκαρντ, ενώ στο 26ο λεπτό η Έμπολι δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι, αλλά το σουτ του Ζουρκόφσκι πέρασε λίγο άουτ.

Στο 39’ ο Εντόι πάτησε περιοχή από τα αριστερά και έκανε το σουτ, όμως ο κίπερ των γηπεδούχων είχε την απάντηση. Στο 56’ η Έμπολι απείλησε με κεφαλιά του Νιάνγκ, ενώ στο 60’ η κεφαλιά του Όντγκαρντ δεν βρήκε στόχο.

Στο 80’ η Μπολόνια έχασε «χρυσή» ευκαιρία για να πετύχει το γκολ, όταν ο Σαλεμάκερς έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο, πάτησε περιοχή και πλάσαρε, όμως ο Καπρίλε έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ορσολίνι έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

Τελικά, στο 90+4’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πολυπόθητο γκολ. Ο Καλαφιόρι έκανε το μακρινό σουτ, ο Καπρίλε έδιωξε με τις γροθιές, αλλά ο Φαμπιάν πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έγραψε το τελικό 0-1.

ΕΜΠΟΛΙ: Καπρίλε, Πετσέλα(46’ Κακάτσε), Μπερενζίνσκι, Βαλούκιεβιτς, Λουπέρτο, Μαλέ, Μαρίν, Γκιασί(66’ Εμπουέχι), Ζουρκόφσκι(66’ Κοβαλένκο), Καμπιάγκι(75’ Τσέρι), Νιάνγκ(75’ Καπούτο)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Μπεουκέμα(72’ Κοράζα), Λουκούμι, Καλαφιόρι, Κρίστιανσεν, Φρόιλερ, Ουρμπάνσκι(79’ Φαμπιάν), Φέργκιουσον(79’ Αέμπισερ), Σαλεμάκερς, Εντόι(57’ Ορσολίνι), Όντγκαρντ(72’ Κάστρο)

Πηγή: aek365.org

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση