«Ξέρανε» την Σασουόλο και... καθάρισε το Champions League η Γιουβέντους!

Με γκολάρα του Ντιμπάλα και «χρυσή αλλαγή» τον Κεν η Γιουβέντους πήρε ένα σπουδαίο «διπλό»

Η Γιουβέντους επικράτησε της Σασουόλο με 2-1 στο τελευταίο χρονικά ματς της 34ης αγωνιστικής της φετινής Serie A και πήγε στο -1 από την τρίτη Νάπολι, αλλά και στο +8 από την πέμπτη Ρόμα, εξασφαλίζοντας πρακτικά τη συμμετοχή της στο επόμενο Champions League.

To πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων... Απείλησαν πρώτη φορά στο 17’ με την συνεργασία των Μπεράρντι και Φρατέζι να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Είχαν μια ακόμα καλή στιγμή με τον Μπεράρντι στο 26ο λεπτό, όμως ο Σέζνι κράτησε ανέπαφη την εστία των «μπιανκονέρι». Όπως συνέβη και στην περίπτωση του σουτ του Σκαμάκα, οκτώ λεπτά μετά, ενώ και το σουτ του Φρατέζι στο 37’ δεν έφερε το 1-0.

Τελικά, η… τάξη αποκαταστάθηκε στην αμέσως επόμενη φάση, όταν από πάσα του Κυριακόπουλου στον Μπεράντι και ωραίο «τακουνάκι» του δεύτερου, ο Ρασπαντόρι άνοιξε το σκορ για την Σασούολο!

Ωστόσο, μετά από λάθος του Έλληνα αμυντικού, κλέψιμο του Μοράτα και την έμπνευση του Ντιμπάλα στο 45’, η Γιουβέντους έφερε το ματς στα ίσα, κόντρα στην ροή του αγώνα…

Παράλληλα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, λίγο έλειψε να γίνει και το 1-2, αλλά η κεφαλιά του Μοράτα μετά την σέντρα του Ντε Σίλιο από δεξιά πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν το μομέντουμ και να χάνουν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 49ο λεπτό, καθώς ο Κονσίλι έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μοράτα.

Η Γιουβέντους συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, με τον Μοράτα να πρωταγωνιστεί και στην φάση του 61’, που δεν μετουσιώθηκε σε γκολ ωστόσο.

Πέντε λεπτά μετά, καταγράφηκε η καλύτερη στιγμή των «νερoβέρντι» με το σουτ του Κυριακόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή και διαγώνια αριστερά να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ενώ από σέντρα του Ντε Σίλιο από δεξιά, στο 72’, ο Κεν πήρε την κεφαλιά στην μικρή περιοχή αλλά ο Κονσίλι απέκρουσε με τα πόδια, διατηρώντας το 1-1.

Όμως, η «γηραιά κυρία»… δικαιώθηκε ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, όταν ο Κεν (που είχε μπει αλλαγή στο 67’) γύρισε ωραία το σώμα του και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κονσίλι, σημειώνοντας παράλληλα το 1-2!