Ξέφυγε από την Ίντερ με… Κριστιάνο

Έκανε το καθήκον της

Η Γιουβέντους έκανε το καθήκον της κέρδισε με 2-1 την Πάρμα και ξέφυγε με τέσσερις πόντους από την Ίντερ που κόλλησε στο 1-1 με τη Λέτσε νωρίτερα.

Η Γιουβέντους δυσκολευόταν να βρει χώρους στα πρώτα λεπτά ενώ στο 21’ έχασε και τον Σάντρο που τραυματίστηκε. Στο 24’ μετά από πάσα του Πιάνιτς, ο Ρονάλντο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω, αλλά στο 43’ ήρθε το γκολ για τους «μπιανκονέρι». Ο Ρονάλντο κινήθηκε στα αριστερά κι έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα βρήκε στον Νταρμιάν και κατέληξε στα δίχτυα της Πάρμα για το 1-0. Μάλιστα στο 45+2’ η Γιουβέντους άγγιξε το 2ο γκολ αλλά το σουτ του Ράμσεϊ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 51’ η «Μεγάλη Κυρία» είχε κι άλλο δοκάρι με τον Ντιμπάλα, ενώ στο 55’ μετά από κόρνερ του Σκοτσαρέλα από δεξιά, ο Κορνέλιους με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η απάντηση της Γιουβέντους ήτα άμεση καθώς στο 58’, ο Ντιμπάλα έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ρονάλντο με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-1.

Στο 80ο λεπτό, ο Σέζνι έσωσε μετά από σουτ του Κούρτιτς, ενώ στο 84’ ο Κουλουσέβσκι έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Ντε Λιχτ έσωσε προ του Σπροκάτι και στο 90’ ο Ζέπε στέρησε το χατ τρικ από τον Ρονάλντο. Μάλιστα από το κόρνερ ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά σχεδόν σε κενό τέρμα αλλά αστόχησε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Σάντρο (21’ Ντανίλο), Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Ματουϊντί, Πιάνιτς, Ράμσεϊ (60’ Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα (81’ Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Νταρμιάν, Ιακοπίνι, Άλβες, Γκαλιόλο, Κούτσα, Σκοτσαρέλα (66’ Σπροκάτι), Κούρτιτς, Ερνάνι, Κουλουσέβσκι (88’ Σιλιγκάρντι), Ινγκλέζε (44’ Κορνέλιους).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Τελευταία Ενημέρωση