Τα είδε όλα αλλά λύγισε τη Σαμπντόρια η Γιουβέντους (vids)

«Ριφιφί» της Σασουόλο στη Ρώμη

Πήγε να βγάλει τα μάτια της αλλά λυτρώθηκε η Γιουβέντους. Η ασταθέστατη «Γηραιά Κυρία» είδε τη Σαμπντόρια να επιστρέφει από το 2-0, στο Τορίνο, αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των ουραγών Γενοβέζων (4-2) και να μειώσει τη διαφορά της από την 7η Αταλάντα στους τέσσερις βαθμούς.

Νωρίτερα η Σασουόλο κατάφερε να πάρει τεράστιο «διπλό» επί της Ρόμα (3-4) σε ένα τρελό ματς ανακτώντας τις ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο Τορίνο, η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι με τρομερή κεφαλιά του Μπρέμερ στο 11' άνοιξε το σκορ απέναντι στη Σαμπντόρια. Ένα τέταρτο αργότερα, ο Μιρέτι βρήκε στην περιοχή τον Ραμπιό που με τον ίδιο τρόπο έκανε το 2-0. Ωστόσο οι Γενοβέζοι αντέδρασαν άμεσα καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν μέσα σε 70 δευτερόλεπτα με τα γκολ των Αουγκέλο και Ίλισιτς για το 2-2. Στην επανάληψη οι «μπιανκονέρι» σοβαρεύτηκαν και πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με το τρομερό σουτ του Ραμπιό στο 65'. Το άγχος για την ομάδα του Αλέγκρι θα μπορούσε να είχε φύγει από το 69' αν ο Βλάχοβιτς δεν σημάδευε το δοκάρι από το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο λίγο πριν το τέλος ο Ζουλέ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 διώχνοντας τα... σύννεφα από την ομάδα του Αλέγκρι.

«Τρελό» ματς και στη Ρώμη με την Σασουόλο να κάνει... πλάκα στον Μουρίνιο. Η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίζι, αιφνιδίασε τη Ρόμα στο 13' με γκολ του Λαουριεντέ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γάλλος έδωσε σοβαρό προβάδισμα στη Σασουόλο κάνοντας το 0-2. Ο Ζαλέφσκι με σκαστό σουτ μείωσε σε 2-1 για τη Ρόμα, όμως λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπεράρντι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη, ο Ντιμπάλα εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Ντιμπάλα δίνοντας νέα τροπή στο ματς, όμως ο Πιναμόντι στο 75' «τέζαρε» τη Ρόμα κάνοντας το 2-4. Το μόνο που κατάφερε η Ρόμα, ήταν να μειώσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βαϊνάλντουμ να διαμορφώνει το τελικό 3-4.