Στο... χέρι της Γιουβέντους η πρόκριση! (vid)

Ισόπαλες 1-1 ήρθαν Μίλαν και Γιουβέντους για τα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια

Με αποτέλεσμα πρόκρισης για τον τελικό του Κόπα Ιτάλια έφυγε από το «Τζουσέπε Μεάτσα» του Σαν Σίρο η Γιουβέντους, που είχε... Ρονάλντο στο φινάλε κόντρα στη Μίλαν.

Το τελικό 1-1 δίνει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην ομάδα του Σάρι, που κατάφερε στο φινάλε να πάρει πολύτιμο αποτέλεσμα χάρις στο χέρι του Καλάμπρια που έδωσε την ευκαιρία στον Ρονάλντο να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα.

Ανώτερη η ομάδα του Πιόλι, έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και έδειξε να θυμίζει λίγο την ομάδα του παρελθόντος. Κορυφαίος για τους «ροσονέρι» ο Ρέμπιτς, σπουδαία εμφάνιση από τον Μπουφόν.

Το ενδέκατο τέρμα του στα τελευταία επτά παιχνίδια πέτυχε ο Κριστιάνο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν προβάδισμα και μαζί τα ηνία της αναμέτρησης. Μάλιστα στο πρώτο πεντάλεπτο, απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τον Κεσί στο 2’ να στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι και τον Ρέμπιτς στο 5’ να βλέπει τον Μπουφόν να του βάζει φρένο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «ροσονέρι» πάντως ήρθε στο 23’ με τον Καλάμπρια να δοκιμάζει τα πόδια του και τον Μπουφόν με το ένα χέρι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ στερώντας του το 1-0.

Η κυριαρχία της ομάδας του Πιόλι συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψης και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ρέμπιτς. Ο Κροάτης πάτησε περιοχή στο 47ο, έκανε το σουτ, αλλά με τα πόδια ο Μπουφόν κράτησε για ακόμα μια φορά την εστία του ανέπαφη.

Ωστόσο, ο Κροάτης που ήταν κορυφαίος του ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή στο 61ο λεπτό έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους Μιλανέζους. Ο Καστιγέχο από δεξιά έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί της Γιουβέντους πιάστηκαν στον ύπνο και ο Ρέμπιτς με πλασέ άνοιξε τον λογαριασμό για το 1-0.

Οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδια άλλαξαν, όταν στο 71ο λεπτό ο Ερναντές είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ντιμπάλα και άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του Πιόλι.

Η ομάδα του Σάρι με παίκτη παραπάνω πήρε τον έλεγχο του ματς, είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να φτάσει με ορθολογικό τρόπο με αξιώσεις στην εστία του Ντοναρούμα, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις όπως στο 84’ που ο Ντιμπάλα βρέθηκε σε καλή θέση αλλά έστειλε την μπάλα εκτός.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο 89’ όταν η ανούσια ως τότε Γιουβέντους κατάφερε να ισοφαρίσει. Μετά από προσπάθεια του Ρονάλντο με ψαλιδάκι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καλάμπρια, ο διαιτητής με τη συνδρομή του VAR έδωσε πέναλτι με τον Πορτογάλο να ευστοχεί και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Πηγή: sport-fm

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Τελευταία Ενημέρωση