Πλησιάζει την κορυφή η Γιουβέντους (vid)

Έδωσε συνέχεια στην ανοδική της πορεία

Με τον Σέζνι να κρατάει ανέπαφη την εστία, όποτε χρειάστηκε, η πρωταθλήτρια επικράτησε 2-0 της Μπολόνια και μείωσε στους επτά βαθμούς την απόστασή της, από την κορυφή.

Λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του ιταλικού Σούπερ Καπ, η νίκη κόντρα στη Μπολόνια ήταν μονόδρομος, για τη Γιουβέντους, μετά τις γκέλες, το Σάββατο, από Μίλαν και Ίντερ. Έστω και δύσκολα και με τον Σέζνι να πραγματοποιεί καθοριστικές επεμβάσεις, η πρωταθλήτρια νίκησε 2-0 και μείωσε στους επτά βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή, έχοντας και ματς λιγότερο.

Με δόση τύχης, η Γιουβέντους κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 15ο λεπτό, ο Αρτούρ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σούτεν, ξεγέλασε τον γκολκίπερ Σκορούπσκι και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 28', ο τερματοφύλακας της Μπολόνια είπε τρεις φορές "όχι" στους πρωταθλητές Ιταλίας. Από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ρονάλντο σούταρε, ο Σκορούπσκι απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Μπερναρντέσκι πλάσαρε, αλλά, και πάλι ο Πολωνός τερματοφύλακας απέκρουσε. Δευτερόλεπτα μετά, ο Μπερναρντέσκι απείλησε ξανά, αλλά ο Σκορούπσκι τον σταμάτησε και αυτή τη φορά, μπλοκάροντας την μπάλα. Στο 32' ο Κουαδράδο θέλησε να απειλήσει, στην αντεπίθεση, παρότι είχε δυο παίκτες δεξιά του και τον Ρονάλντο αριστερά, προτίμησε να σουτάρει, σπαταλώντας μια ευκαιρία της Γιουβέντους. Η Μπολόνια απείλησε, για πρώτη φορά, στο 40ο λεπτό, με τον Σοριάνο να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ορσολίνι βρέθηκε στο έδαφος, εντός περιοχής, ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και αποφάσισε πως δεν υπάρχει πέναλτι για την Μπολόνια.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπολόνια λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Στο 48' ο Σούτεν έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Κουαδράδο έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα, αλλά ο Σέζνι, με εξαιρετική επέμβαση, κράτησε ανέπαφη την εστία του. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μπάροου βρήκε κενό χώρο, σούταρε, αλλά, ξανά, ο Σέζνι σταμάτησε τους φιλοξενούμενους. Η Μπολόνια συνέχισε να απειλεί και στο 59' ο Νικολά Σανσόνε, από πλάγια θέση, έπιασε το σουτ, αλλά δεν σημάδεψε σωστά. Νωρίτερα, ο Ορσολίνι έπιασε το σουτ, με τον Σέζνι να διώχνει με γροθιές. Στο 61', ήταν η σειρά της Γιουβέντους να απειλήσει, με τον Κουαδράδο να σουτάρει και τον Σκορούπσκι να διώχνει. Η πρωταθλήτρια "καθάρισε" το ματς στο 71ο λεπτό, όταν, σε εκτέλεση κόρνερ, ο ΜακΚένι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά στο να σκοράρει ξανά, αλλά ο Σκορούπσκι μπλόκαρε. Στις καθυστερήσεις, ο Ρονάλντο είχε την ευκαιρία να πετύχει και αυτός γκολ, αλλά την σπατάλησε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι (78' Ντε Λιχτ), Κιελίνι, Ντανίλο, Μπερναρντέσκι (69' Μοράτα), Αρτούρ (78' Ραμπιό), Μπεντανκούρ, ΜακΚένι (90'+2' Ντεμιράλ), Κουλουσέφσκι (79' Ράμσεϊ), Ρονάλντο

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι (46' Σουμάορο), Λαραντζέιρα Ντανίλο, Τομιγιάσου, Ντικς (76' Παλάσιο), Σούτεν, Σβάνμπεργκ (64' Σβάνμπεργκ), Ορσολίνι (76' Σκοφ Όλσεν), Σοριάνο, Βινιάτο (46' Σανσόνε), Μπάροου

<iframe width='640' height='400' src='https://hofoot.90minkora.com/embed/KRCx9qoI72RFd?autoplay=1&htmlplayer=1' style='border:none;' allowfullscreen></iframe>

Πηγή: aek365.org