Πέρασε από την Έμπολι και εδραιώθηκε στην τετράδα η Γιουβέντους

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Βλάχοβιτς

Αν και η Έμπολι έδειξε πως έχει ψυχή και μπορεί να την δυσκολέψει, η Γιουβέντους με φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ντούσαν Βλάχοβιτς, πήρε μεγάλη νίκη (2-3) εκτός έδρας και πλέον επέστρεψε για τα καλά στις θέσεις που οδηγεί στο Champions League!

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 50 βαθμούς, μετά από 27 παιχνίδια στη φετινή Serie A, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη 13η θέση με 31 βαθμούς και ουσιαστικά δεν κυνηγούν κάτι.

Το σκορ άνοιξε στο 32’ με κεφαλιά ο Κεν, για να έρθει ο Ζουρκόφσκι στο 39’ και να ισοφαρίσει. Ο Βλάχοβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με φοβερή προσποίηση και εκτέλεση έγραψε το 2-1, για να έρθει ξανά ο Σέρβος με πλασέ στο 66’ να κάνει το 1-3. Το μοναδικό που κατάφερε η Έμπολι, ήταν να διαμορφώσει το τελικό 2-3 με τον Λα Μάντια.

Στο άλλο ματς που έγινε νωρίτερα, Σαλερνιτάνα και Μπολόνια έμειναν στο 1-1 με τα γκολ των Αρναούτοβιτς (43') και Τζορτέα (72'), με τους γηπεδούχους να παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας.