«Λύγισε» την εξαιρετική Σασουόλο η Γιουβέντους! (vid)

Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε το ζητούμενο

Η Γιουβέντους τα βρήκε σκούρα κόντρα στην καλοδουλεμένη Σασουόλο, που έπαιζε με δέκα σε όλο το β' ημίχρονο, αλλά πήρε έστω και δύσκολα το τρίποντο (3-1).

Η Γιουβέντους έπαιξε για 45’ με παίκτη περισσότερο κόντρα στην Σασουόλο σε βάρος της οποίας σκόραρε δύο φορές στο φινάλε για να πάρει τη νίκη (3-1) που τη βάζει στην 4άδα.

Η Γιουβέντους δεν ήταν πειστική κόντρα στους Neroverdi, που κέρδισαν τις εντυπώσεις παίζοντας εξαιρετικά με παίκτη λιγότερο, όμως κατάφερε να χτίσει πάνω στη νίκη με την Μίλαν και μείωσε στους 4 από την Ιντερ στην έδρα της οποίας πηγαίνει την επόμενη αγωνιστική, ενώ χρωστάει και το ματς με την Νάπολι. Τραυματίες αποχώρησαν για τους Bianconeri στο πρώτο μέρος ΜακΚένι, Ντιμπάλα, ένα ακόμα γκολ πέτυχε ο Ρονάλντο.

Στο ματς, ο Κριστιάνο απείλησε πρώτος για την Γιουβέντους με κεφαλιά, ενώ το σουτ του Φραμπότα κοντραρίστηκε και έφυγε ψηλά. Στην άλλη πλευρά, ο Μπονούτσι ήταν τυχερός που δεν είδε κόκκινη για το μαρκάρισμα στον Καπούτο και στο 19’ άρχισαν οι απώλειες για τους Bianconeri καθώς ο ΜακΚένι αποχώρησε τραυματίας, κάτι το οποίο συνέβη και με τον Ντιμπάλα εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο. Στο 45’ τα πράγματα πήγαν καλύτερα για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο καθώς ο Πέδρο Ομπιάνγκ έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Κιέζα και είδε απευθείας κόκκινη έπειτα από χρήση VAR. Στις τελευταίες στιγμές του πρώτου μέρους, ο Ρονάλντο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία και η λόμπα του Κουλουσέβκι δεν ήταν καλή, για να παραμείνει έτσι το 0-0.

Στην επανάληψη, έγινε χαμός. Στο 50’ ο Ντανίλο με τηλεκατευθυνόμενο σουτ από τα 25 μέτρα βρήκε τη γωνία, όμως η Σασουόλο δεν θα άφηνε το ματς εκεί. Οκτώ λεπτά αργότερα ο εκπληκτικός, Τραορέ, πέρασε στον Ντεφρέλ και εκείνος ανάμεσα από Μπονούτσι και Ντεμιράλ πριν εκτελέσει τον Σέζνι (1-1). Στη συνέχεια οι Neroverdi έκαναν τρομερό ματς με παίκτη λιγότερο με τους Τραορέ και Λοκατέλι να ξεχωρίζουν, όμως στο φινάλε δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι, τουλάχιστον όσον αφορά βαθμούς.

Στο 67’ ο Κιέζα είχε πλασέ στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού, ενώ στο 74’ ο Κριστιάνο έχασε μια ευκαιρία που μετρημένες φορές θα έχει χάσει στην καριέρα του. Η λύτρωση για την ομάδα του Πίρλο ήρθε στο 82’ όταν το κέντρο της άμυνας των φιλοξενούμενων έπαθε blackout έπειτα από τη συρτή σέντρα του Φραμπότα και ο Ράμσεϊ σε κενό τέρμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κυρία. Το τελικό 3-1 έγραψε με δυνατό τελείωμα μέσα από την περιοχή ο Ρονάλντο μετά την μπαλιά του Ντανίλο.