Λύγισε τη Νάπολι και έπιασε κορυφή η Γιουβέντους!

Επικράτησε 1-0 της Νάπολι εντός έδρας και προσπέρασε την Ίντερ

Αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους το σκουντέτο η Γιουβέντους, που επικράτησε 1-0 της Νάπολι εντός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A – με ένα ματς περισσότερο από την Ίντερ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε μπόλικες καλές φάσεις μπροστά από αμφότερες εστίες αλλά γκολ δεν μπήκε, με αποτέλεσμα «μπιανκονέρι» και «παρτενοπέι» να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο δίχως σκορ.

Αυτό άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όταν ο Γκάτι νίκησε άπαντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καμπιάζο (51’)!

Οι πρωταθλητές έψαξαν την αντίδραση και είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Οσιμέν μετά από ολέθριο λάθος του Σέζνι, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Γιούβε ενάντια στη συγκεκριμένη αντίπαλο μετά τον Απρίλιο του 2021, με τους Ναπολιτάνους να φτάνουν τις τρεις συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις και να είναι αυτή τη στιγμή 5η στη βαθμολογία, με δώδεκα βαθμούς λιγότερους από τους νικητές και πρωτοπόρους.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Καμπιάσο(90+2’ Ίλινγκ Τζούνιορ), Κόστιτς(83’ Άλεξ Σάντρο), Λοκατέλι, Ραμπιό, ΜακΚένι(90+2’ Ρουγκάνι), Κιέζα(83’ Κεν), Βλάχοβιτς(70’ Μίλικ)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Νατάν(72΄Τζανόλι), Ραχμάνι, Χουάν Ζεσούς, Ντι Λορέντζο, Λομπότκα(86’ Καγιούστε), Ανγκίσα, Ζιελίνσκι(64’ Ελμάς), Πολιτάνο(72’ Ρασπαντόρι), Κβαρατσχέλια(87’ Σιμεόνε), Οσιμέν