Η κούπα στη Γιουβέντους, ο Κριστιάνο στο πάνθεον (vid)

Ο πρώτος τίτλος στους «μπιανκονέρι»

Στη Γιουβέντους ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Ιταλία, καθώς κέρδισε με 2-0 τη Νάπολι και σήκωσε το Σούπερ Καπ. Ιστορικό το γκολ του Ρονάλντο που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη των «μπινακονέρι».

Στο 6’ και στο 7’ η κεφαλιά του Μανωλά και το σουτ του Ρονάλντο πέρασαν μόλις έξωενώ στο 9’ o Κουλουσέβσκι έστρωσε ιδανικά στον Αρτούρ, αλλά εκείνος έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ.

Στο 12’ ο Οσπίνα είπε όχι σε σουτ του Κουαδράδο, ενώ στο 29’ ο Σέζνι πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε κεφαλιά ψαράκι του Λοσάνο και στο 40’ το σουτ του Ρονάλντο πέρασε μόλις έξω.

Στο 46ο λεπτό ο Οσπίνα σταμάτησε ακριβώς στη γραμμή τη μπάλα από το αδύναμο τσίμπημα του Μπερναρντέσκι, ενώ στο 55’ ο Κριστιάνο τσίμπησε τη μπάλα προ του Μανωλά, στη συνέχεια συγκρούστηκε με τον Οσπίνα.

Στο 64’ μετά από γύρισμα του Κριστιάνο από δεξιά ο Μανωλάς παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ και από το κόρνερ ο Μπεντανκούρ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μπακαγιόκο και στρώθηκε στον Ρονάλντο που εξ επαφής γύρισε κι έκανε το 1-0 με σουτ. Με το γκολ αυτό ο Κριστιάνο έγινε παίκτης με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του ποδοσφαίρου,

Στο 77’ ο ΜακΚένι έκανε πέναλτι στον Μέρτενς, ο ρέφερι είδε το VARτο έδωσε αλλά ο Ινσίνιε αστόχησε από τα 11 μέτρα. Στο 90ο λεπτό ο Κριστιάνο από δεξιά έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο και στο 990+3’ ο Οσπίνα πρόλαβε σωτήρια τον Κουαδράδο.

Και στο 90+4’ ο Λοσάνο έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα βρήκε στον Κιελίνι αλλά ο Σέζνι έσωσε και πάλι με τα πόδια. Και στο 90+5’ ο Κουαδράδο και ο Μοράτα έφυγαν στην κόντρα, ο πρώτος έστρωσε στον Ισπανό που σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντανίλο, Κουαδράδο, Κουλουσέβσκι (84’ Μοράτα), Μπεντανκούρ (84’ Ραμπιό_, Αρτούρ, ΜακΚένι, Κιέζα (46’ Μπερναρντέσκι), Ρονάλντο

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντο Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουί (84’ Γιορέντε), Ντέμε (84 Πολιτάνο), Μπακαγιόκο (67’ Ελμάς), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Λοσάνο, Πετάνια (72’ Μέρτενς)

Πηγή: aek365.org