Γλίτωσε τα χειρότερα, αλλά όχι την «γκέλα» η Γιουβέντους!

Η Μπολόνια προηγήθηκε στο Τορίνο, έμεινε με 9 παίκτες, ο Βλάχοβιτς χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας, κάνοντας ξανά… ντέρμπι την τέταρτη θέση.

Σώθηκε στο φινάλε από μέγα κάζο η Γιουβέντους! Η Γηραιά Κύρια είδε τον Αρναούτοβιτς να παγώνει το «Alianz Stadium» και την… ηρωική Μπολόνια να αντέχει, ωστόσο οι «ροσομπλού» έμειναν στο φινάλε με εννιά ποδοσφαιριστές και δεν κατάφεραν να κρατήσουν ένα μεγάλο «διπλό» στο Τορίνο (1-1).

Δεύτερη σερί εντός έδρας απώλεια για τους «μπιανκονέρι» που πλέον κινδυνεύουν να κάνουν… ντέρμπι την τέταρτη θέση. Διότι οι Ρόμα, Λάτσιο και Φιορεντίνα μπορούν να την πλησιάσουν και να βάλουν «φωτιά» στη μάχη για το σεντόνι στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές.

Τρίτο σερί ματς που μένει αήττητη η Μπολόνια, η οποία από τη στιγμή που ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο λόγω λευχαιμίας δεν… χάνει!

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό από το ξεκίνημά του, με την Μπολόνια να παίζει εξαιρετικά στην κόντρα-επίθεση και να απειλεί, ενώ η Γιουβέντους είχε την φλύαρη κατοχή και υπεροχή, αλλά χωρίς την πολύ μεγάλη φάση με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Ο Αρναούτοβιτς είχε πολύ μεγάλη φάση να σκοράρει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πελεγκρίνι επίσης και τελικά στο 52ο λεπτό η Μπολόνια… πάγωσε το Τορίνο με τον Σοριάνο να κόβει στα δύο την άμυνα της Γιουβέντους με την κάθετη μπαλιά του που μετέτρεψε σε γκολ ο Αρναούτοβιτς (0-1). Ο Μοράτα λίγο έλειψε να απαντήσει μετά από πέντε λεπτά αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι, με τη Γιουβέντους να ανεβάζει την πίεσή της. Παράλληλα, ήταν ευάλωτη αμυντικά αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν το καθαρό μυαλό στην κόντρα για να βρουν ένα δεύτερο τέρμα.

Τα λεπτά περνούσαν, η Γιουβέντους έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, με την πίεσή της να φέρνει… διπλή αποβολή για την Μπολόνια. Αρχικά στο 84’ ο Σουμαορό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στα όρια της περιοχής στον Μοράτα, ενώ στο ίδιο λεπτό είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια και ο Μεδέλ επειδή φάνηκε να λέει κάτι πολύ έντονα στον διαιτητή. Οι «ροσομπλού» συνέχιζαν με εννιά ποδοσφαιριστές, είχαν μείνει όλοι πίσω από την μπάλα και προσπαθούσαν να κρατήσουν, αλλά… λύγισαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Βλάχοβιτς με εξ επαφής κεφαλιά μετά το ψαλιδάκι του Μοράτα ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Τελευταία Ενημέρωση