Έπαθε... deja vu η Γιουβέντους!

Της έχει γίνει... κακός μπελάς!

Της έχει γίνει... κακός μπελάς! Η εξαιρετική Βερόνα του Ιβάν Γιούριτς έβαλε «φρένο» στην Γιουβέντους (1-1), όπως είχε κάνει και στο ματς του πρώτου γύρου στο Τορίνο, παίζοντας και για την «φίλη» και πρωτοπόρο της Serie A, Ίντερ, που έχει την ευκαιρία να ξεμακρύνει

Το έργο της Μεγάλης Κυρίας ήταν εξ αρχής δύσκολο, αφού αντιμετώπιζαν μία από τις πιο καλά δομημένες ομάδες της κατηγορίας και με έναν εξαιρετικό προπονητή (σσ. Ιβάν Γιούριτς) που δύσκολα θα μείνει στον πάγκο της μετά το τέλος της σεζόν, αφού ήδη βρίσκεται στο μπλοκάκι των μεγάλων ομάδων!

Στα του ματς, η Βερόνα με την προσφιλή της τακτική να περιμένει τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο, να κλέβει μπάλες και να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην κόντρα, κατάφερε να βγάλει αναίμακτα το ημίχρονο παρά την ανωτερότητα της Γιουβέντους. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στην επανάληψη, έκαναν ένα εύκολο λάθος στο κέντρο το οποίο οδήγησε στην ασίστ του Κιέζα στον Κριστιάνο για το 1-0 στο 49' και το 19ο γκολ του Πορτογάλου στο φετινό πρωτάθλημα.

Το νερό είχε μπει στ' αυλάκι για τους παίκτες του Αντρέα Πίρλο, ο Κριστιάνο είχε κάνει τη δουλειά και η Γιουβέντους απλώς καλούνταν να διαχειριστεί το προβάδισμά της, αν όχι να το αυξήσει. Δεν κατάφερε να κάνει τίποτα από τα δύο! Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Βερόνα πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και την κατοχή, έκλεισε στο μισό γήπεδο την Γιουβέντους και άρχισε να την πιέζει αλλά χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία.

Ο Μπάρακ, όμως, «χτύπησε» στο 77ο λεπτό με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Λάζοβιτς για να φέρει το σκορ στα ίσα. Ο δημιουργός λίγο έλειψε να... ντυθεί σκορ δέκα λεπτά μετά αλλά η σουτάρα του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Κριστάνο να «σπαταλά» ένα φάουλ σε εξαιρετικό σημείο στο φινάλε του αγώνα, «πετυχαίνοντας» το τείχος.