Απόλυτη Νάπολι, βύθισε τη Γιουβέντους! (vid)

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έφερε… τούμπα το γκολ του Μοράτα

Νάπολι για μεγάλα πράγματα! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ του Μοράτα, έφερε… τούμπα (2-1) τη Γιουβέντους και έκανε το 3/3 στη Serie A. Tην ίδια ώρα, άφησε τη Γηραιά Κυρία στον έναν βαθμό και την… βύθισε στην εσωστρέφεια.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Γιουβέντους, αφού παρά τα πολλά προβλήματά της κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να… παγώσει το «Ντιέγκο Μαραντόνα». Ήταν το 10ο λεπτό όταν ο Μανωλάς έκανε τραγικό λάθος, με τον Μοράτα να κλέβει την μπάλα και από δύσκολη γωνία να ανοίγει το σκορ, εκμεταλλευόμενος και την κακή θέση του Οσπίνα για το 1-0.

Σκορ που παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο παρά την μεγάλη πίεση της Νάπολι, που κέρδισε οκτώ κόρνερ και απείλησε κυρίως μέσω στατικών φάσεων. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τη Νάπολι να φτάνει στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό, όταν ο Πολιτάνο πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Σέζνι για το 1-1.

Το ματς ξεκινούσε από την αρχή, η Νάπολι είχε το μομέντουμ και αυτό φαινόταν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με την Γιουβέντους να ψάχνεται διαρκώς στην κόντρα-επίθεση. Τα λεπτά περνούσαν, το 1-1 παρέμενε αλλά από ένα ακόμη κερδισμένο κόρνερ ήρθε η… λύτρωση στο 85’ , με τον Κιν στο ντεμπούτο του να κάνει κεφαλιά προς τα πίσω, ο Σέζνι να σώζει το αυτογκόλ αλλά ο Κουλιμπαλί ήταν εκεί για το 2-1. Σκορ που δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τη Νάπολι να κάνει το 3/3 και να αφήνει την Γιουβέντους στον έναν βαθμό.