Απόδραση από το Κίεβο με Μοράτα! (vid)

Διπλό για την πρωταθλήτρια Ιταλίας στην Ουκρανία

«Κυνικό» διπλό για τη Γιουβέντους, που κέρδισε με 2-0 την Ντιναμό μέσα στο Κίεβο και ξεκίνησε με το δεξί στη σεζόν. Και τα δύο γκολ ο Μοράτα στο παρθενικό ματς του Πίρλο στον πάγκο της Γιουβέντους σε ματς Champions League.

Στο 8ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Κιελίνι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 12’ ο Κιέζα πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το σουτ αλλά ο Μπούστσαν έσωσε εντυπωσιακά.

Στο 14ο λεπτό μετά από νέο κόρνερ, ο Μπούστσαν έκανε τραγική έξοδο αλλά ο Κιελίνι αστόχησε με κοντινή κεφαλιά ενώ στο 15’ ο Κιέζα βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ που έφυγε λίγο έξω. Στο 34’ ο Κουλουσέβσκι έπιασε φοβερό τακουνάκι αλλά ο Μπούστσαν έσωσε και πάλι την Ντιναμό και στο 45+1’ ο Τσιγκανκόβ εκτέλεσε όμορφα το φάουλ αλλά ο Σέζνι απομάκρυνε.

Οι «μπιανκονέρι» μπήκαν δυνατά στο β’ μέρος και στο 46’ ο Κιέζα έκανε από αριστερά το γύρισμα, ο Ράμσεϊ πάτησε για τον Κουλουσέβσκι κι εκείνος σούταρε από το πέναλτι. Ο Μπούστσαν απέκρουσε ασταθώς και ο Μοράτα από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Στο 72ο λεπτό το σουτ του Ράμσεϊ πέρασε λίγο έξω, ενώ στην κόντρα ο Μπουγιαλσκί αστόχησε από καλή θέση και στο 75’ ο Σέζνι έσωσε μετά από σουτ του Σίντορτσουκ.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπούστσαν, Κεντζιόρα, Ζαμπάρνι, Μικολένκο, Καραβάεβ (70’ Ποπόβ), Μπουγιαλσκί (89’ Χαρμάς), Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο, Τσιγκανκόβ (71’ Βέρμπιτς), Σουπριάχα, Ντε Πένα (60’ Ζέρσον Ροντρίγκες)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κιελίνι (19’ Ντεμιράλ), Μπονούτσι, Ντανίλο, Κουαδράδο, Κιέζα, Ραμπιό, Μπεντανκούρ (79’ Αρτούρ), Ράμσεϊ (79’ Μπερναρντέσκι), Μοράτα, Κουλουσέβσκι (56’ Ντιμπάλα)

Πηγή: aek365.org