Από κορωνοϊό στα γκολ ο Ρονάλντο

Νίκες για Γιουβέντους και Λάτσιο

Με νίκες συνέχισαν Γιουβέντους και Λάτσιο που κέρδισαν Σπέτσια και Τορίνο αντίστοιχα. Μάλιστα η ομάδα του Ιντζάκι έκανε μεγάλη ανατροπή.

Η Γιουβέντους δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κάμψει την αντίσταση της Σπέτσια εκτός έδρας και να επιστρέψει στις νίκες με το εμφατικό 4-1, μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στο πρωτάθλημα! Ο Μοράτα στο 14' έδωσε το προβάδισμα στη Μεγάλη Κυρία, αλλά ο Πομπεγκά στο 32' έφερε το ματς στα ίσα. Ο Κριστιάνο μπήκε στο ματς στο 56' και ένα λεπτό μετά σκόραρε για το 2-1 της Γιουβέντους, πετυχαίνοντας γκολ στην επιστροφή του μετά την περιπέτεια της υγείας του που είχε με τον κορωνοϊό.

Ο Ραμπιό στο 67' έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους και κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για αυτούς, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει εκ νέου μετά από ένα δεκάλεπτο με πέναλτι για το τελικό 4-1.

Από την άλλη η Λάτσιο έκανε μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Τορίνο, αφού η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι έκανε μάγκικη και συνάμα απίθανη ανατροπή, σκοράροντας δύο γκολ από το 90'+5' κι έπειτα και επικράτησε με 4-3 στην έδρα της Τορίνο!

Το ματς ήταν καταπληκτικό, με τρομερό ρυθμό και... μπόλικο θέαμα! Ο Αντρέας Περέιρα έδωσε προβάδισμα στη Λάτσιο στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, αλλά η Τορίνο έφερε τούμπα το σκορ σε ένα δεκάλεπτο, σκοράροντας με τους Μπρέμερ (19') και Μπελότι (25' πέν.). Η απάντηση της Λάτσιο άμεση με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ισοφάρισε σε 2-2. Παρόλα αυτά, η τραγική αμυντική λειτουργία της Λάτσιο την πρόδωσε και στο 87ο λεπτό ο Λούκιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Τορίνο, σπρώχνοντάς την προς τη νίκη.

Ωστόσο, όσο αφελής είναι αμυντικά η Λάτσιο, άλλο τόσο και χειρότερα είναι η Τορίνο. Αφού αρχικά, οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε παράβαση πέναλτι στο 90'+4', ο Ιμόμπιλε ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα και έτρεξε να πάρει την μπάλα από τα δίχτυα για την ανατροπή. Κάτι που συνέβη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Καϊσέδο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και να σκοράρει παλικαρίσιο τέρμα για το 4-3 και να υπογράφει την μυθική ανατροπή για την Λάτσιο!