Άλωσε το «Ολίμπικο» η Γιούβε (vid)

Διπλό σε βάρος της Ρόμα

Άλωσε το «Ολίμπικο» η Γιουβέντους, καθώς νίκησε με 2-1 τη Ρόμα κι έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ντιμπάλα εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Ντεμιράλ με πλασέ στο 2ο δοκάρι έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 9’ ο Βερετού έκανε πέναλτι στον Ντιμπάλα και ο Ρονάλντο έγραψε το 0-2 από την άσπρη βούλα.

Η Ρόμα απείλησε στο 19’ με σουτ του Πελεγκρίνι το οποίο έκοψε ο Ραμπιό, ενώ στο 45+2’ ο Πάου Λόπεθ έσωσε μετά από διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 65ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Ντζέκο ενώ στο 65’ ο Σάντρο έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Ουντέρ. Και στο 67’ οι «τζιαλορόσι» κέρδισαν πέναλτι και ο Περότι έκανε το 1-2 από τα 11 μέτρα.

Οι «μπιανκονέρι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 77’ με κεφαλιά του Ρονάλντο που πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 79’ ακυρώθηκε γκολ του Ιγκουαΐν. Στο 81’ ο Σέζνι μπλόκαρε την κεφαλιά του Κολάροβ, ενώ στο 90+1' μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Πελεγκρίνι που αστόχησε από ιδανικό σημείο. Στο 90+5' ο Λόπεθ νίκησε τον Ιγκουαΐν σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Κολάροβ, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Φλορέντζι, Βερετού (66’ Κριστάντε), Πελεγκρίνι, Ντιαβαρά, Τζανιόλο (36’ Ουντέρ), Περότι (82’ Κάλινιτς), Ντζέκο

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Σάντρο, Μπονούτσι, Ματουϊντί, Ντεμιράλ (19’ Ντε Λιχτ), Κουαδράδο, Πιάνιτς, Ράμσεϊ (69’ Ντανίλο), Ραμπιό, Ρονάλντο, Ντιμπάλα (69’ Ιγκουαΐν).

Πηγή: aek365.gr

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Τελευταία Ενημέρωση