Πήρε την… μπουκιά απ’ το στόμα της Φιορεντίνα η Αταλάντα!

Οι «βιόλα» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αντεπίθεση στο 84’, την οποία ολοκλήρωσε ο Καστάνιε με ωραίο γκολ στα… χασομέρια

Ισοπαλία σαν... νίκη για την Αταλάντα… Οι «μπεργκαμάσκι» ήρθαν 2-2 κόντρα στη Φιορεντίνα στο «Ennio Tardini», κάνοντας τρομερή αντεπίθεση από το 84’ και μετά, η οποία ολοκληρώθηκε δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ο Καστάνιε με βολίδα από τα όρια της μεγάλης περιοχής (σε μια φάση που είχε ανέβει ο τερματοφύλακάς τους), ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ το σύνθημα για το come back έδωσε ο Ίλισιτς στο 84ο λεπτό.

Το σκορ είχε ανοίξει ο Φεντερίκο Κιέζα στο 24’ με πολύ ωραίο γκολ, αφήνοντας… άγαλμα τον Γκολίνι με το σκαστό του σουτ από το ημικύκλιο. Ο σκόρερ έγινε δημιουργός στο 66’, κάνοντας σέντρα ακριβείας για τον Ριμπερί που με μονοκόμματο σουτ πέτυχε ακόμα πιο ωραίο γκολ από το πρώτο.

Η Αταλάντα κράταγε κάτι καλό για το τελικό… φίνις. Ο Ίλισιτς εκτέλεσε εξ επαφής τον Ντραγκόφσκι και λίγο μετά ο Καστάνιε έβαλε «φωτιά» στην εξέδρα με το γκολ του.