Περίπατος στη Βερόνα για Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα πέρασε από τη Βερόνα επικρατώντας 3-0 της Ελλάς

Πέρασαν 50 ημέρες για να χαμογελάσει ξανά η Φιορεντίνα! Η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο επικράτησε 3-0 της Βερόνα στο «Μπεντεγκόντι», ξεμακραίνοντας από τα χαμηλά της βαθμολογίας και άφησε στην επικίνδυνη ζώνη την Ελλάς που δυσκολεύεται να βγει από αυτή!

Πρώτο τρίποντο μετά από έξι διαδοχικές απώλειες για τους «βιόλα» και πρώτο μετά από τις 6 Νοεμβρίου εκτός έδρας. Δεύτερη σερί ήττα των γηπεδούχων, που στο α’ ημίχρονο θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.

Ο Μπαράκ στο 12ο λεπτό με υπέροχη προσποίηση άδειασε δύο αντιπάλους του και με τρομερό πλασέ εκτέλεσε τον Μοντιπό για το 1-0 της Φιορεντίνα. Ένα τέρμα που δεν πανηγύρισε σεβόμενος το παρελθόν του στην ομάδα. Ένα γκολ που έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς με τους γηπεδούχους να αγγίζουν την ισοφάριση δις: Πρώτα στο 28’ με την κεφαλιά του Λαζάνια που «ξύρισε» το δεξί δοκάρι και δύο λεπτά μετά με το σουτ του Ντούντα που έδιωξε ο Τερατσάνο. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι το έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο 38’ με τον Καμπράλ μετά από φάση διαρκείας, γράφοντας το 2-0 του ημιχρόνου.

Καλός ο ρυθμός και στο δεύτερο μέρος, αλλά οι φάσεις λιγότερες μπροστά στις δύο εστίες. Το ματς ήταν σκληρό και με αρκετές μονομαχίες, με την Φιορεντίνα να διατηρεί με άνεση το προβάδισμά της. Λίγο έλειψε βέβαια να αγχωθεί στο φινάλε αλλά το δοκάρι… σταμάτησε την κεφαλιά του Γκάιτς στο 87’ και δύο λεπτά αργότερα είδαμε το γκολ της χρονιάς στη Serie A! Μετά από φάουλ λίγο πίσω από το κέντρο, ο Μπιράγκι είδε τον Μοντιπό εκτός εστίας και με «ρουκέτα» από τα 60 μέτρα τον κρέμασε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και οπαδούς στο «Μπεντεγκόντι».

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση