Φουριόζα στον τελικό του Conference η Φιορεντίνα!

Κέρασε… τριάρα τη Σασουόλο μέσα στο «Mapei» στο τελευταίο της ματς για φέτος στη Serie A

Ιδανικό φινάλε στη Serie A για τη Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» πέρασαν με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Σασουόλο, ανεβαίνοντας στην 8η θέση. Ελπίζουν μάλιστα πως η Τορίνο δεν θα νικήσει την Ίντερ και θα κρατήσουν αυτή τη θέση, η οποία ενδέχεται να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο εφόσον η UEFA αποκλείσει για έναν χρόνο την Γιουβέντους.

Παράλληλα, έδειξαν πανέτοιμοι ενόψει του τελικού του Europa Conference League την ερχόμενη Τετάρτη με αντίπαλο τη Γουέστ Χαμ, με τους «νεροβέρντι» να μένουν 13οι και να ολοκληρώνουν μια σεζόν με ανάμεικτα συναισθήματα. Αυτό διότι σώθηκαν εύκολα, αλλά θα ήθελαν να τερματίσουν ψηλότερα στη βαθμολογία.

Στα του ματς, μετά από ένα μέτριο από άποψη θεάματος ημίχρονο που βγήκε χωρίς τέρματα (0-0), οι δύο ομάδες άνοιξαν ακόμη περισσότερο και ψάχνονταν για το γκολ με τον Καμπράλ στο 47’ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μπεράρντι στο 70ο λεπτό απάντησε με πέναλτι για να ισοφαρίσει, αλλά εννιά λεπτά μετά ο Σαπονάρα με τρομερό τελείωμα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «βιόλα». Ο Τρεσόλντι άφησε με δέκα τους γηπεδούχους στα… καπάκια, με τον Γκονζάλες στο 83’ να γράφει το 3-1. Με το μοναδικό που άλλαξε ως το φινάλε να είναι οι αριθμητικές ισορροπίες μιας και ο Ροτζέριο πέντε λεπτά μετά άφησε τη Σασουόλο να τελειώσει με εννιά παίκτες τον αγώνα.