Φιορεντίνα... φουλ για Ευρώπη!

Η Φιορεντίνα λύγισε την Έμπολι (1-0) και βρίσκεται στο -2 από την πέμπτη θέση έχοντας μάλιστα και αγώνα λιγότερο.

Φιορεντίνα από τα παλιά και... φουλ για Ευρώπη. Η εξαιρετική ομάδα του Βιντσεντσο Ιταλιάνο επικράτησε 1-0 της Έμπολι και βρίσκεται πλέον στο -2 από την 5η θέση, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο.

Κάπως έτσι, μπορεί πλέον να ονειρεύεται πως θα συμμετάσχει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις από τη νέα χρονιά και συγκεκριμένα μετά από μια δεκαετία.

Ένα επεισοδιακό παιχνίδι το οποίο είχε αποβολή, γκολ τα οποία δεν μέτρησαν, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση για να νικήσουν. Στο 39ο λεπτό ο Ντι Φραντσέσκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε. Στο 53’ ο Καμπράλ σκόραρε για την Φιορεντίνα, όμως δεν μέτρησε ούτε αυτό για οφσάιντ.

Στο 57’ ο Λουπέρτο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Έμπολι με 10 παίκτες. Ένα λεπτό αργότερα η Φιορεντίνα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε και ο Γκονζάλες έκανε το 1-0.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα η Φιορεντίνα πίεζε, ψάχνοντας να βρει και δεύτερο τέρμα και τους φιλοξενούμενους να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος και η ομάδα του Ιταλιάνο μπορεί να ονειρεύεται Ευρώπη!