Έριξε «πεντάρα» στη Φροζινόνε και... βλέπει Ευρώπη η Φιορεντίνα!

Με πέντε διαφορετικούς σκόρερ

«Άσος από ημίχρονο» για την Φιορεντίνα, η οποία διέσυρε την Φροζινόνε με το εντυπωσιακό 5-1 στο εναρκτήριο σημερινό ματς της 24ης αγωνιστικής της Serie A, έχοντας μάλιστα και πέντε διαφορετικούς σκόρερ!

Οι «βιόλα», που προέρχονταν από έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Σούπερ Καπ Ιταλίας, βρήκαν την ευκαιρία να… ξεσπάσουν και ταυτόχρονα πήραν ένα «τρίποντο» που τους ανέβασε στην έκτη και τελευταία «ευρωπαϊκή» θέση της βαθμολογίας, ενώ απέχει μόλις δύο πόντους από την τέταρτη.

Μάλιστα, η Φιορεντίνα κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη πολύ εύκολα, πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Με τον Μπελότι να ανοίγει το σκορ στο 16’, από ασίστ του Ικονέ, ενώ ο δεύτερος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, τρία λεπτά μετά! Για να έρθει ο Μαρτίνες στο 44’ και να βάλει τις βάσεις για την πρώτη ήττα των φιλοξενούμενων μετά από τρεις αγωνιστικές…

Η Φιορεντίνα κατέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα ωστόσο στο οποίο πρόλαβε να σημειώσει ένα ακόμα τέρμα, με τον Γκονζάλες να σκοράρει στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη σε δεύτερη ασίστ του Ντάνκαν, τον Ματσιτέλι να σημειώνει στο 66' το... γκολ της τιμής για την Φροζινόνε και τον Μπαράκ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, πέντε λεπτά πριν το τέλος.