Έκλεισε με χαμόγελα τη σεζόν η Φιορεντίνα!

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 3-1 σκορ της ΣΠΑΛ εκτός έδρας

Παρότι η έλευση του Ριμπερί και άλλων ποδοσφαιριστών, όπως και η αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς είχαν φέρει μια θετική αύρα και μπόλικες ελπίδες για επιστροφή της Φιορεντίνα στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας, οι προσδοκίες δεν επιβεβαιώθηκαν.

Ωστόσο, οι «βιόλα» κατάφεραν στην τελευταία αγωνιστική της Serie A να επικρατήσουν με 3-1 στην έδρα της ΣΠΑΛ και να κλείσουν με χαμόγελα μία κακή σεζόν. Ο Ντάνκαν με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα άνοιξε το σκορ για την Φιορεντίνα, με τη ΣΠΑΛ να καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Ντ'αλεσάντρο.

Το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά με τους γηπεδούχους να έχουν υποβιβαστεί και τους φιλοξενούμενους να μην έχουν κάποιον στόχο. Κάπως έτσι είχε καλό ρυθμό και ευκαιρίες, κυρίως από την πλευρά της Φιορεντίνα η οποία κατάφερε να βρει δύο γκολ στο φινάλε και να πανηγυρίσει το τρίποντο. Πρώτα με κεφαλιά του Κουαμέ στο 89' και λίγο αργότερα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Πούλγκαρ για το τελικό 3-1.