Έσωσε τον βαθμό η Ουντινέζε με πέναλτι στο 92'

Η ομάδα από το Φρίουλι έμεινε όρθια, χάρη στην ευστοχία του Μπέτο από την άσπρη βούλα

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέτο, στο 90'+2', η Ουντινέζε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, 2-2, απέναντι στη Μόντσα, και διατήρησε ελπίδες για να τερματίσει στην πρώτη εξάδα και να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο, για πρώτη φορά μετά από δέκα χρόνια.

Στη "Dacia Arena", οι δυο ομάδες προέρχονταν από ήττες, με την Ουντινέζε να ανοίγει το σκορ στο 18ο λεπτό. Η άμυνα της Μόντσα ανέβηκε ψηλά και ο Γουάλας βρήκε τον Σάντι Λόβριτς και εκείνος νίκησε τον τερματοφύλακα Ντι Γκρεγκόριο για το 1-0. Όμως, στην επανάληψη, σε διάστημα οκτώ λεπτών, η Μόντσα έφτασε στην ολική ανατροπή. Αρχικά, στο 48ο λεπτό, ο Κάρλος Αουγκούστο μπήκε, από τα αριστερά, στη μεγάλη περιοχή της Ουντινέζε, έβγαλε τη σέντρα και ο Κολπάνι, με υπέροχο τελείωμα, έκανε το 1-1, με το τρίτο του γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Στο 56ο λεπτό, από την κάθετη πάσα του Σένσι, ο Ροβέλα νίκησε τον Σιλβέστρι, με δυνατό σουτ, και έδωσε προβάδισμα, 1-2, στη Μόντσα. Από εκείνο το σημείο, η Ουντινέζε βγήκε μπροστά, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, άφησε κενά στα μετόπισθεν, τα οποία, ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκε η Μόντσα, που έχασε καλή ευκαιρία, με τον Ροβέλα. Τελικά, στις καθυστερήσεις, από μαρκάρισμα του Πετάνια στον Νεστορόφσκι, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπέτο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, νίκησε τον Ντι Γκρεγκόριο, για το τελικό 2-2, αφήνοντας τη Μόντσα χωρίς τρίποντο, για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Μπιγιόλ, Πέρεθ (83' Τοβέν), Εχιζίμπουε (68' Εμποσέλε), Ουντότζι, Λόβριτς (80' Αρσλάν), Γουάλας, Σάμαρτζιτς (68' Παφούντι), Σαξές (83' Νεστορόφσκι), Μπέτο

ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Άντοφ (60' Καλντιρόλα), Πάμπλο Μάρι, Ίτζο, Τσιούρια, Αουγκούστο, Ροβέλα (80' Μπαρμπέρις), Πεσίνα, Κολπάνι (67' Μπιριντέλι), Σένσι (60'Πετάνια), Βαλότι (80' Ματσίν)