Έσωσε τη Ρόμα στο 94' ο Μάτιτς!

Η Τορίνο ήταν αγκαλιά με σπουδαίο διπλό στο «Ολίμπικο» αλλά ο Μάτιτς έσωσε τον βαθμό

Είχε… Άγιο η Ρόμα! Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο που αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, είδε τον Λινέτι να την «σοκάρει», τον Μπελότι να χάνει πέναλτι και τον Ντιμπάλα να έχει δοκάρι αλλά ο Μάτιτς στο 90’+4’ έσωσε τον βαθμό (1-1).

Καλός ο ρυθμός, αλλά χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες αφού οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να μην ρισκάρουν τελείως και να κρατήσουν τα… μπόσικα. Κάπως έτσι, το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους σχετικά φυσιολογικά, αλλά το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Η Ρόμα έπαιζε φουλ επίθεση, έψαχνε το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα και η Τορίνο την χτύπησε στην κόντρα. Ήταν το 54ο λεπτό όταν ο Σίνγκο έκανε τη σέντρα και ο Λινέτι με κεφαλιά εκτέλεσε τον Πατρίσιο και πάγωσε το «Ολίμπικο» για το 1-0.

Η Ρόμα πήρε τη σκυτάλη, πίεζε ασφυκτικά και έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη! Κέρδισε πέναλτι στο 90’ αλλά ο Μπελότι δεν… τιμώρησε την πρώην ομάδα του αφού η εκτέλεση σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Λίγα λεπτά μετά, ο Ντιμπάλα σημάδεψε με σουτάρα το οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο Μάτιτς πήρε το ριμπάουντ έξω από την περιοχή και με γεμάτο σουτ νίκησε για μία και μοναδική φορά τον… ανίκητο ως τότε Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για το τελικό 1-1.

Ούτε τώρα κατάφερε να πανηγυρίσει η Βερόνα, η οποία παρότι προηγήθηκε έχασε με ανατροπή εντός έδρας από τη Σπέτσια (1-2). Ο Βέρντι είχε ανοίξει το σκορ στο 30’ για τους γηπεδούχους, με τον Ενζολά να παίρνει τη σκυτάλη και να χτυπάει δις στο δεύτερο μέρος. Πρώτα στο 53’ για το 1-1 και στο 69ο λεπτό για την απόλυτη ανατροπή και το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.

Μεγάλη νίκη και για τη Μόντσα, η οποία επικράτησε 3-0 της Σαλερνιτάνα! Ο Μότα ήταν ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους αφού έφτιαξε το 1-0 του Αουγκούστο στο 24’ και δέκα λεπτά αργότερα σκόραρε για το 2-0. Ο Καντρέβα αποβλήθηκε στο 74’, έχοντας μπει στο ματς 14 λεπτά νωρίτερα, με τον Πεσίνα με πέναλτι ένα λεπτό μετά να διαμορφώνει το τελικό σκορ.