Επιτέλους χαμογέλασε στο «Μαραντόνα» η Νάπολι!

Η Νάπολι λύγισε την αξιόμαχη Κάλιαρι

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη μετά από 2,5 μήνες και τρίτη συνολικά στη φετινή Serie A στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» πήρε η Νάπολι! Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι κατάφερε να λυγίσει σε… ροκ ματς την Κάλιαρι (2-1) και έφτασε τους 27 βαθμούς, ανεβαίνοντας προσωρινά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ένας αγώνας που ξεκίνησε με μισάωρη καθυστέρηση αφού λόγω ισχυρών ανέμων υπήρξαν σοβαρές ζημιές στην οροφή του γηπέδου και υπήρξε κίνδυνος για την ασφάλεια των θεατών!

Από την άλλη, το σύνολο του Κλαούντιο Ρανιέρι έμεινε στους 13 βαθμούς και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, με τον Παντελή Χατζηδιάκο να βλέπει όλο το παιχνίδι από τον πάγκο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τέρματα, με τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους, τις οποίες ωστόσο δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ. Η Νάπολι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, είχε τον έλεγχο και προσπαθούσε να βρει το γκολ.

Ο Οσιμέν ήταν αυτός που ξεκλείδωσε τους «παρτενοπέι» και στο 69ο λεπτό έκανε το 1-0 ύστερα από ασίστ του Μάριο Ρουί. Η αντίδραση της Κάλιαρι ωστόσο ήταν άμεσα και στο 72’ ο Παβολέτι έφερε το ματς στα ίσα, γράφοντας το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο στη συνέχεια δεν απειλούσαν ιδιαίτερα και έπαιζαν κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Στο 75’ μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Οσιμέν, ο Κβαρατσκέλια έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Νάπολι για το 2-1. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και έψαχναν ακόμη ένα γκολ, για να τους φύγει το άγχος και να «τελειώσουν» το ματς, με την Κάλιαρι να γίνεται κυρίως επικίνδυνη από στημένες φάσεις και από κόντρες.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Νάπολι να ανεβαίνει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη η Κάλιαρι παρέμεινε στην 16η θέση.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση