Διπλό κορυφής για την απίστευτη Σασουόλο

Τα αποτελέσματα της Κυριακής στην Ιταλία

Τι ανατροπάρα έκανε η Ίντερ, τι ομαδάρα έχει φτιάξει η Σασουόλο! Η Ίντερ δεν... μάσησε, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο «Σαν Σίρο» από την Τορίνο και με τρομερό τελευταίο μισάωρο επικράτησε με 4-2, επιστρέφοντας στις νίκες! Σπουδαίο διπλό για την απίθανη Σασουόλο, πέρασε 2-0 από την έδρα της Βερόνα και βρίσκεται μόνη της στην κορυφή της Serie A, όντας αήττητη.

Πάρτι της Ρόμα κόντρα στην Πάρμα (3-0) και έπιασε την Μίλαν στην δεύτερη θέση, μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-1 στην έδρα της Σαμπντόρια για την Μπολόνια!

Ίντερ-Τορίνο 4-2

Κακή εμφάνιση για την Ίντερ στο πρώτο μέρος, είχε περιοριστεί πάρα πολύ από την καλοστημένη Τορίνο, η οποία μάλιστα δεν είχε τον Μπελότι στην σύνθεσή της αφού τραυματίστηκε στο ζέσταμα. Αυτό δεν της απέτρεψε, όμως, να σκοράρει και να... σοκάρει την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στις καθυστερήσεις, με τον Μεϊτέ να πατά υπέροχα για τον Τζάτζα, ο οποίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Χαντάνοβιτς. Η Ίντερ μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να πιέσει, ανέβασε τις γραμμές της και σε μια ανύποπτη φάση ο Μεϊτέ κέρδισε πέναλτι από τον Γιανγκ, με τον διαιτητή να το υποδεικνύει μέσω του VAR. Ο Ανσάλντι νίκησε τον Χαντάνοβιτς, σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Τορίνο στο 62'!

Τα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα για την Ίντερ που δεν... μάσησε. Δύο λεπτά μετά ο Αλέξις Σάντσες μετά από φάση διαρκείας έσπρωξε την μπάλα, με τον Λουκάκου να σκοράρει με κοντινό πλασέ στα... καπάκια για το 2-2! Η Ίντερ συνέχιζε να πιέζει ασφυκτικά, με τον Χακίμι να κερδίζει πέναλτι και τον Λουκάκου να το μετατρέπει σε γκολ στο 84ο λεπτό για να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή. Ωστόσο, είχε και... γλυκό, με τον Λουκάκου να σερβίρει στον Λαουτάρο το 4-2!

Βερόνα-Σασουόλο 0-2

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο η φοβερή και τρομερή Σασουόλο! Η ομαδάρα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι πέρασε με 2-0 από την έδρα της Βερόνα, παίζοντας για πρώτη φορά φέτος με σκοπιμότητα, αλλά και κρατώντας για δεύτερη φορά φέτος το μηδέν στην άμυνα, μετά το 2-0 στην έδρα της Νάπολι!

Η Βερόνα ήταν καλύτερη έφτιαξε αρκετές φάσεις και πίεζε διαρκώς, ωστόσο η Σασουόλο διαθέτει τρελή ποιότητα επιθετικά και το απέδειξε. Αρχικά, ο Μπόγκα στο 42ο λεπτό με τρομερό πλασέ στο απέναντι παραθυράκι άνοιξε το σκορ για τους «νεροβέρντι», με τον Μπεράρντι να χτυπάει και αυτός στο 75' για το τελικό 2-0. Στην πρώτη θέση με 18 βαθμούς η Σασουόλο, παραμένει αήττητη και δικαιούται να... ονειρεύεται!

Ρόμα-Πάρμα 3-0

Πάρτι με καλεσμένη την Πάρμα έστησε η Ρόμα. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα είναι σε τρομερή κατάσταση και συνεχίζει να τον αποδεικνύει, επικρατώντας με 3-0 της Πάρμα. Η Ρόμα ήταν κυρίαρχος του αγώνα και έκανε ότι ήθελε τους αντιπαλους της και με σκόρερ τους Μπόρχα Μαγιοράλ (28') και δις τον Μκιταριάν (32', 40') καθάρισαν το ματς από το ημίχρονο, πιάνοντας την Μίλαν στη 2η θέση με 17 βαθμούς.

Σαμπντόρια-Μπολόνια 1-2

Παρότι δέχτηκε γκολ για 41ο διαδοχικό ματς, η Μπολόνια κατάφερε να κάνει σπουδαία ανατροπή και να περάσει από την έδρα της Σαμπντόρια με 2-1. Ο Θόρσμπι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Ρετζίνι να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1 της Μπολόνια στο 44'. Λίγο μετά την επανέναρξη δε, ο Ορσολίνι σκόραρε για να κάνει την ανατροπή η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς και να αντέξει την πίεση στο υπόλοιπο του δευτέρο ημιχρόνου για το 2-1.