Βύθισε τη Σαμπντόρια και... ξέφυγε η Έμπολι

Επικράτησε 1-0 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί κόντρα στους Γενοβέζους

Έσφιξε τη… θηλιά στη Σαμπντόρια η Έμπολι.

Η ομάδα του Πάολο Ζανέτι επικράτησε 1-0 των Γενοβέζων εντός έδρας με τον Εμπουεχί να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 55ο λεπτό, ενώ ακυρώθηκε τέρμα των φιλοξενούμενων στο 98’ με τον Κόλεϊ για χέρι του Γκαμπιαντίνι.

Οι γηπεδούχοι έσπασαν την… κατάρα, καθώς πανηγύρισαν για πρώτη φορά απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο έπειτα από οκτώ αναμετρήσεις, αφού μετρούσε 0-2-5 στα τελευταία ραντεβού τους. Παράλληλα, βρέθηκαν στο +13 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Σαμπντόρια παράμεινε εντός αυτής, έχοντας μόλις 9 βαθμούς έπειτα από 18 αναμετρήσεις.

Το τέρμα το οποίο χάρισε το «τρίποντο» στην Έμπολι σημειώθηκε έπειτα από κόρνερ του Μαρίν, με τον δεξιό μπακ της ομάδας να προλαβαίνει την έξοδο του Αουντέρο.

Στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να τσιμπήσει βαθμό η Σαμπντόρια, αφού ο Κόλεϊ νίκησε τον Βισάριο, αλλά έπειτα από εξέταση της φάσης στο VAR δόθηκε χέρι του Γκαμπιαντίνι στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Πηγή: sportfm.gr