Βαθμός-χρυσάφι για τη Σπέτσια μέσα στη Βερόνα

Πήρε έναν βαθμό που πιθανώς να αποδειχθεί πολύτιμος στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Βερόνα και Σπέτσια για την 34η αγωνιστική της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 86ο λεπτό και να πάρουν έναν βαθμό που ίσως αποδειχθεί πολύτιμος στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Έφτασαν τους 34 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στο +3 από τη ζώνη υποβιβασμού. Η Βερόνα από την άλλη παρέμεινε στη 10η θέση με 42 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Βερόνα ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν κατάφερε να προηγηθεί. Ο Λαζάνια σκόραρε δύο φορές αλλά τα τέρματά του ακυρώθηκαν και η προσπάθεια του Σαλτσέδο από κοντά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Αυτό που δεν κατάφερε με το φινάλε του πρώτου μέρους ο Σαλτσέδο, το πέτυχε δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου (46’) με κοντινή κεφαλιά, για να κάνει το 1-0 υπέρ της Βερόνα. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι έξι λεπτά αργότερα (51’) σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταβίντοβιτς.

Στο 86’ ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Σαπονάρα, που είχε περάσει ως αλλαγή, και να πάρουν έναν βαθμό που πιθανώς να αποδειχθεί πολύτιμος στην υπόθεση-σωτηρία.

Ο δανεικός στη Σπέτσια από την ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε, αγωνίστηκε ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο 67’.