Από τον παράδεισο στην κόλαση με μοιραίο τον Μανωλά

Αυτοκτονία για τη Νάπολι, που έμεινε στο 3-3 στην έδρα της Σασουόλο και χάνει έδαφος στη μάχη της τετράδας, Μοιραίος ο Μανωλάς που έκανε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο 15ο λεπτό ο Καπούτο έφυγε στην κόντρα και γύρισε για τον Μπεράρντι που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μερέτ έσωσε σε κόρνερ.

Στο 24’ η Νάπολι βρήκε δίχτυα με τον Ινσίνιε αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 34’ ο Μπεράρντι έκανε το γέμισμα από δεξιά και ο Μακσίμοβιτς πέτυχε αυτογκόλ με κεφαλιά για το 1-0. Όμως στο 38’ μετά από όμορφο συνδυασμό από δεξιά, ο Ντέμε έκανε το γύρισμα και ο Ζιελίνσκι με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έγραψε το 1-1.

Κι όμως στο 44’ ο Χισάι έκανε πέναλτι στον Καπούτο και ο Μπεράρντι το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1.

Στο 50’ ο Μερέτ έσωσε μετά από δυνατό σουτ του Ντεφρέλ, ενώ στο 57’ η κεφαλιά του Μακσίμοβιτς πέρασε λίγο έξω και στο 61’ ο Μερέτ πρόλαβε σωτήρια τον Καπούτο και στην επαναφορά ο Ντζούριτσιτς πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακας της Νάπολι.

Στο 68ο λεπτό η Σασουόλο είχε δοκάρι με τον Μπεράρντι και μάλιστα στο 71’ και ο Καπούτο με πλασέ από το πέναλτι, σημάδεψε το δοκάρι του Μερέτ. Όμως στην κόντρα, ο Ινσίνιε έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντι Λορέντζο με προβολή σε κενό τέρμα, έγραψε το 2-2.

Μάλιστα στο 76’ μετά από λάθος του Φεράρι ο Ρουίθ έκλεψε κι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Κονσίλι έσωσε εντυπωσιακά και στο 89’ ο Αράσλιν έκανε πέναλτι στον Ντι Λορέντζο και ο Ινσίνιε το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-3.

Το ματς είχε γίνει ροντέο και στο 90+4’ ο Μανωλάς έκανε πέναλτι στον Αράσλιν και ο Καπούτο το εκτέλεσε για το 3-3.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Μαρλόν, Ροζέριο, Μίλντιρ (73' Τόλιαν), Φεράρι, Ντεφρέλ (78’ Τραορέ), Λοκατέλι, Λόπες (85’ Ομπιάνγκ), Μπεράρντι (85’ Οντέι), Καπούτο, Ντζούριτσιτς (86’ Αράσλιν)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντο Λορέντζο, Ραχμάνι, Μακσίμοβιτς (86’ Μανωλάς), Χισάι (72’ Γκουλάμ), Ντέμε (73’ Μπακαγιόκο), Ρουίθ, Ζιελίνσκι (86’ Λομπότκα), Πολιτάνο, Μέρτενς (67’ Ελμάς), Ινσίνιε

Πηγή: aek365.org