Από οκτάρα σε πεντάρα και πρόκριση στους «8»... η Αταλάντα!

Σκορπάει… τρόμο η Αταλάντα!

Ντέρμπι… νερατζούρο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας! Η φοβερή και τρομερή Αταλάντα συνέχισε τις υψηλές πτήσεις διαλύοντας με 5-2 τη Σπέτσια και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης όπου θα κοντραριστεί με την Ίντερ.

Δεκατρία γκολ σε τέσσερις ημέρες για τους «μπεργκαμάσκι», που προ ημερών διέλυσε με 8-2 τη Σαλερνιτάνα για το πρωτάθλημα.

Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό από το ξεκίνημά του! Μόλις στο 10’ ο Σκαλβίνι έφτιαξε το 1-0 του Λούκμαν, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δύο λεπτά αργότερα, αυτή τη φορά από ασίστ του Ζαπάτα, έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Σπέτσια μείωσε άμεσα αφού ο Έκνταλ έγραψε στο 14’ το 2-1, με την Αταλάντα να επαναφέρει τη διαφορά των δύο τερμάτων υπέρ της στο 26’ με τον Χάτεμπερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν εκ νέου με τον Βέρντε, με το 3-2 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους είχε επίσης καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, αλλά όχι και γκολ. Μέχρι που η Σπέτσια αποφάσισε να βγει μαζικά μπροστά στο τελευταίο εικοσάλεπτο για να ψάξει την ισοφάριση και το πλήρωσε. Διότι στο 72’ ο Χόιλιουντ με φοβερό τελείωμα που βρήκε σε οριζόντιο και αριστερό δοκάρι έκανε τέσσερα τα τέρματα της Αταλάντα, με τον ίδιο παίκτη στο 90’ να πλασάρει στο δοκάρι αλλά ο Αμπάντου στην επαναφορά δεν απομάκρυνε, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (5-2).

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση