Από ένα βαθμό για Σασουόλο και Κάλιαρι

Απίστευτη ματσάρα με τρομερό ρυθμό και πολλές ευκαιρίες στο «Mapei Stadium» ανάμεσα σε Σασουόλο και Κάλιαρι που ήρθαν ισόπαλες 1-1 με το τελικό αποτέλεσμα να μοιάζει πολύ μικρό σε σχέση με όσα κατάφεραν να δημιουργήσουν οι δύο ομάδες.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που έπαιξαν εξαιρετικό ποδοσφαιρικό, βρήκαν χώρους και απείλησαν σε πολλές περιπτώσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν πληρώνοντας την αστοχία τους και τον εκπληκτικό Αλέσιο Κράνιο. Στο δεύτερο μέρος η Κάλιαρι μπήκε καλύτερα, πήρε πρωτοβουλίες και με τον συνήθη ύποπτο, Τζιοβάνι Σιμεόνε, πήρε προβάδισμα στο σκορ. Η Σασουόλο κατάφερε να ισορροπήσει και τελικά βρήκε την ισοφάριση από μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μεντί Μπουραμπία.

Η Σασουόλο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με σουτ του Μπεράρντι εκτός περιοχής που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 11' ο Τόλιαν γύρισε για τον Καπούτο που σούταρε αλλά ο Κράνιο απέκρουσε. Η Κάλιαρι απείλησε για πρώτη φορά στο 43' με κεφαλιά του Σιμεόνε που πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Σασουόλο είχε καλή στιγμή με τον Μπεράρντι να γυρίζει για τον Χαρασλίν που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κράνιο απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Νάντες να γυρίζει για τον Σιμεόνε που και πάλι με κεφαλιά αστόχησε για λίγο.

Η Σασουόλο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με σουτ του Καπούτο μέσα από την περιοχή, που απέκρουσε ο Κράνιο, ενώ ένα λεπτό αργότερα απείλησε και η Κάλιαρι με τον Νάντες αλλά ο Κονσίλι του είπε ''όχι''. Στο 74' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Κυριακόπουλο να ανοίγει για τον Μπερέρντι που πλάσαρε στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 77' η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ με τον Νάντες να κάνει ωραία ενέργεια και άνοιγμα για τον Ζοάο Πέδρο που έβγαλε σέντρα για τον Σιμεόνε κι αυτός με κεφαλιά έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα η Σασουόλο έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Κράνιο να σταματά σε τετ-α-τετ τον Τζούριτσιτς. Στο 81' οι «νησιώτες» σκόραραν και δεύτερη φορά με τον Σιμεόνε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 87' η Σασουόλο έφερε το ματς στα ίσα με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουραμπία.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Ροτζέριο (62' Κυριακόπουλος), Κίρικες, Φεράρι, Τόλιαν (76' Μουρντούρ), Ομπιάνγκ (62' Μπουραμπία), Λοκατέλι, Μπερέρντι, Τζούριτσιτς (90+5' Αϊχάν), Χαρασλίν (62' Ντεφρέλ), Καπούτο

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Φαραγκό, Βαλούκιεβιτς, Κλάβαν (45' Πισακάνε), Λυκογιάννης, Νάντεθ, Μάριν (76' Ολίβα), Ρογκ (76' Σοτίλ), Καλιγκάρα (62' Τζάπα), Ζοάο Πέδρο (88' Τριπαλντέλι), Σιμεόνε

Πηγή: aek365.org