Ανώμαλη προσγείωση για τη ΣΠΑΛ

Μεγάλο διπλό με 3-1 πέτυχε η Μπολόνια

Η Μπολόνια πέρασε με 3-1 από την έδρα της ΣΠΑΛ, βλέπει ακόμη κι Ευρώπη και άφησε τους «μπιανκαντζούρι» στη ζώνη του υποβιβασμού. Πισωγύρισμα για την ομάδα του Σεμπλίτσι μετά τη νίκη στην έδρα της Αταλάντα.

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Ορζολίνι έβγαλε τη σέντρα και ο Σανταντέρ πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε, ενώ στο 8’ ο Μισιρόλι έκανε το σουτ από δεξιά, με τον Πας να βάζει την κόντρα και να σώζει την Μπολόνια. Τελικά στο 22’ η ΣΠΑΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντι Φραντσέσκο από τον Πας και ο Πετάνια έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα αλλά με τη σέντρα, ο Σοριάνο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βικάρι πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1.

Στο 27’ ο ρέφερι έδωσε αρχικά πέναλτι στην Μπολόνια για πέσιμο του Σανταντέρ μετά από σύγκρουση με τον Μπερίσα αλλά μετά από χρήση του VAR το πήρε πίσω ενώ στο 41’ ο Πετάνια έβγαλε κάθετα στον Ρέκα, που απέφυγε και τον Σκορούπσκι και πλάσαρε από πλάγια θέση αλλά ο Τομιγιάσου έσωσε.

Στο 52ο λεπτό, ο Μπερίσα πρόλαβε σωτήρια τον Σοριάνο και στην επαναφορά ο Ορζολίνι έκανε το σουτ αλλά ο Ιγκόρ έσωσε στη γραμμή. Στο 59’ ο Ιγκόρ έδιωξε μετά από σέντρα του Παλάσιο και ο Μπάροου που μόλις είχε μπει, έκανε το σουτ από τ πέναλτι για το 1-2. Και μάλιστα στο 63’ ο Σοριάνο άλλαξε με τον Παλάσιο, σέντραρε από δεξιά και ο Πόλι σε κενό τέρμα έκανες το 1-3 με προβολή.

Στο 70’ το σουτ του Στρεφέτσα πέρασε μόλις έξω ενώ στο 84’ ο Μπερίσα πραγματοποίησε μεγάλη διπλή απόκρουση σε διαδοχικά σουτ των Σβάνμπεργκ και Όλσεν και στο 88' ήταν η σειρά του Σκορούπσκι να βγάλει σε κόρνερ το σουτ του Πετάνια.

ΣΠΑΛ: Μπερίσα, Τσιόνεκ (46’ Μπονιφάτζι), Βικάρι, Ιγκόρ, Νταμπό, Μισιρόλι, Βαλότι (73’ Παλόσκι), Ρέκα, Στρεφέτσα, Πετάνια, Ντι Φραντσέσκο (80’ Φλοκάρι)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Εμπαγέ, Ντανίλο, Πας, Τομιγιάσου, Σκουτεν, Σοριάνο, Παλάσιο, Πόλι (81’ Σβάνμπεργκ), Ορζολίνι (70’ Όλσεν), Σανταντέρ.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση