Ανατροπή με «ζωγραφιές» η Σασουόλο

Ματσάρα στο «Mapei Stadium»

Σε μία ματσάρα στο «Mapei Stadium», η Σασουόλο πέτυχε την ολική ανατροπή απέναντι στην Τορίνο και πήρε τη νίκη με 2-1 με δύο γκολάρες. Τρομερό πρώτο ημίχρονο με την Τορίνο να ανοίγει από νωρίς το σκορ και στη συνέχεια να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι. Δεν το έκανε και το πλήρωσε στο δεύτερο μέρος με τη Σασουόλο να βγάζει αντίδραση ελέγχοντας το παιχνίδι. Πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά ο Ζερεμί Μπογκά που πέτυχε ένα τρομερό γκολ και δημιούργησε το δεύτερο.

Η Σασουόλο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με σουτ του Μπογκά από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έκοψε τελευταία στιγμή ο Ενκουλού. Στο 20' η Τορίνο άνοιξε το σκορ με τον Βέρντι να εκτελεί ένα κόρνερ με πάσα για τον Ρινκόν που σούταρε στην κίνηση και τον Λοκατέλι στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα οι «γκρανάτα» είχαν κι άλλη ευκαιρία με σουτ του Μπελότι μέσα από την περιοχή που απέκρουσε ο Κονσίλι. Στο 25' ήταν η σειρά της Σασουόλο να απειλήσει με τον Λοκατέλι να περνά για τον Μπεράρντι που σούταρε αλλά ο Τζίτζι έκοψε τελευταία στιγμή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σιρίγκου απέκρουσε κοντινό σουτ του Καπούτο. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών η Τορίνο είχε καλή στιγμή με τον Μπελότι να γυρίζει για τον Βέρντι που έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Η Τορίνο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 49' με κεφαλιά του Μπελότι, μετά από κόρνερ του Βέρντι, που πέρασε λίγο έξω. Στο 61' ο Μπογκά αφού εξέθεσε ανεπανόρθωτα τον Ρινκόν με απίθανη ''ποδιά'', σούταρε από μακριά πετυχαίνοντας ένα υπέροχο τέρμα για το 1-1 των γηπεδούχων. Στο 66' νέα καλή στιγμή με σουτ του Λοκατέλι που απέκρουσε ο Σιρίγκου. Στο 73' η Σασουόλο πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Μπογκά να κάνει απίθανη ενέργεια και γύρισμα για τον Μπεράρντι που με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1! Στο 82' η Τορίνο απείλησε με σουτ του Μιλίκο που πέρασε λίγο έξω.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τόλιαν, Ρομάνια, Πελούζο, Κυριακόπουλος, Ομπιάνγκ, Λοκατέλι, Μπεράρντι (90+1' Μουλντούρ), Τραορέ (69' Τζούριτσιτς), Μπογκά, Καπούτο (88' Μανιανέλι)

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκο, Ίτσο, Ενκουλού, Τζίτζι (76' Μιλίκο), Ντε Σιλβέστρι, Ρινκόν (79' Μεϊτέ), Λούκιτς, Άινα, Βέρντι (53' Λαξάλτ), Μπερενγκέρ, Μπελότι