«Ανάσα» για τη Βερόνα, βύθισε τη Σπαλ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2020 η Βερόνα που πέρασε με 0-2 από το «Paolo Mazza» απέναντι στην ΣΠΑΛ, πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα και βύθισε ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους. Η Βερόνα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου είχε πάρει προβάδισμα. Το παιχνίδι για τη ΣΠΑΛ τελείωσε στο 39' με τον αποβολή του Νέναντ Τόμοβιτς καθώς από εκείνο το σημείο μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι εξαφανίστηκαν από τον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο μέρος, η Βερόνα επέβαλε εύκολα το ρυθμό της, σκόραρε ξανά και πήγε σβηστά μέχρι τη λήξη.

Η Βερόνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με τον Φαραόνι να σουτάρει επικίνδυνα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και τον Πατσίνι για εκατοστά να μην τη σπρώχνει στα δίχτυα, ενώ τρία λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία με σουτ του Ραχμάνι που απέκρουσε ο Μπερίσα. Στο 14' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με ωραία κεφαλιά του Πατσίνι, μετά από σέντρα του Λάζοβιτς. Τρία λεπτά αργότερα η ΣΠΑΛ απείλησε με σουτ του Στρεφέτσα που πέρασε λίγο έξω. Στο 38' το παιχνίδι στράβωσε ακόμα περισσότερο για τους γηπεδούχους με τον Τόμοβιτς να βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Φαραόνι, ενώ στο 42' ο Φαραόνι απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο έξω.

Η Βερόνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52' με σουτ του Ζακάνι που απέκρουσε ο Μπερίσα, όπως και δύο λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Πατσίνι. Στο 69' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με κεφαλιά του Ραχμάνι που απέκρουσε και πάλι ο Μπερίσα. Στο 85' η Βερόνα τελείωσε το παιχνίδι με τον Στεπίνσκι να κάνει το 0-2 με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

ΣΠΑΛ: Μπερίσα, Τόμοβιτς, Βίκαρι (77' Φελίπε), Ίγκορ, Τσιόνεκ, Βαλότι, Μισιρόλι, Κούρτιτς, Στρεφέτσα (86' Φλόκαρι), Πετάνια, Παλόσκι (56' Ντι Φραντσέσκο)

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Ραχμάνι, Κουμπουλά, Γκίντερ, Φαραόνι, Βελόσο, Πεσίνα, Λάζοβιτς, Βέρε (90' Νταβίντοβιτς), Ζακάνι (80' Μπαντού, Πατσίνι (73' Στεπίνσκι)

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση