Οι Ιταλοί άγγιξαν το «θαύμα», αλλά έκαναν 0/3 στους ευρωπαϊκούς τελικούς!

Έφτασαν στην πηγή, αλλά δεν ήπιαν νερό...

Το ιταλικό ποδόσφαιρο έδειχνε πως... έρχεται ξανά και αναγεννάτε! Η πορεία των ιταλικών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις αν μη τι άλλο το έδειξε, αλλά στο φινάλε της χρονιάς άπαντες έμειναν με άδεια χέρια.

Διότι για πρώτη φορά στα χρονικά, τρεις ομάδες από την ίδια χώρα δεν κατάφεραν να κατακτήσουν ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο ενώ βρέθηκαν στον τελικό την ίδια σεζόν.

Η αρχή έγινε προ ημερών με την Ρόμα, η οποία στον τελικό του Europa League ηττήθηκε στα πέναλτι από τη Σεβίλλη και ενώ κανονική διάρκεια και παράταση είχαν λήξει με το σκορ στο 1-1.

Λίγο αργότερα, η Φιορεντίνα δέχτηκε γκολ στο 90ο λεπτό και ηττήθηκε με 2-1 από τη Γουέστ Χαμ χάνοντας το Europa Conference League.

Το Σάββατο το βράδυ, η Ίντερ λύγισε από τη Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 και έχασε την ευκαιρία να σηκώσει το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας.

Οι Ιταλοί έφτασαν στην πηγή, αλλά δεν ήπιαν νερό...

Ιταλία: Τελευταία Ενημέρωση