Η Κάλιαρι έκανε μυθική ανατροπή και πήρε προβάδισμα για τους τελικούς!

Η Πάρμα προηγήθηκε 2-0 στη Σαρδηνία, αλλά η Κάλιαρι με απίθανο come-back επικράτησε 3-2

Αυτοκτονία για Πάρμα και προβάδισμα πρόκρισης για την ψυχωμένη Κάλιαρι! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν μάσησε από το προβάδισμα δύο τερμάτων των φιλοξενούμενων στο ημίχρονο και με απίθανη ανατροπή στο δεύτερο μέρος, επικράτησε 3-2 και πήρε κεφάλι μετά τον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό των playoffs ανόδου της Serie B.

Η Κάλιαρι μπορεί να έδειχνε να έχει τον έλεγχο στο ξεκίνημα, αλλά στο 10ο λεπτό ο Σομ «σέρβιρε» και ο Μπενεντίτσακ άνοιξε το σκορ για να παγώσει το «Unipol Domus». Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 26’ ο Εστέβεζ έφτιαξε το 2-0 του Σομ, με τους «παρμένζι» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα και τον 45χρονο Τζίτζι Μπουφόν να βλέπει το όνειρο της επιστροφής στη Serie A με τη φανέλα της πρώτης ομάδας της καριέρας του να… πλησιάζει.

Βέβαια, ο πολύπειρος κίπερ αποχώρησε στο ημίχρονο με πρόβλημα τραυματισμού δίνοντας τη θέση του στον Τσιτσισόλα, με την ανησυχία να είναι έντονη στην ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καθόλα ανώτεροι και οι φιλοξενούμενοι ψάχνονταν στην κόντρα. Τελικά, ο Νάντες ήταν αυτός που με εξαιρετική ασίστ βρήκε τον Λουβούμπο ο οποίος με υπέροχο τελείωμα εκτέλεσε τον Τσιτσισόλα για να μειώσει στο 68ο λεπτό (1-2).

Το ματς είχε πολύ ψωμί ακόμα. Διότι η έντονη πίεση των γηπεδούχων έφερε το κερδισμένο πέναλτι στο 84’ και ένα λεπτό μετά ο Λαπαντούλα ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Και στα… καπάκια, ο Λουβούμπο με τελείωμα μέσα από την περιοχή «ξέρανε» την Πάρμα στο 89ο λεπτό για να υπογράψει τη μυθική ανατροπή για λογαριασμό της Κάλιαρι που πάει στη ρεβάνς το ερχόμενο Σάββατο με προβάδισμα.

Υπενθυμίζεται πως στη Serie B σε περίπτωση ισοβαθμίας στο συνολικό σκορ μετά τα δύο ματς, τότε αυτό που μετράει είναι η κατάταξη στην κανονική διάρκεια με την Πάρμα να έχει τερματίσει ψηλότερα από την Κάλιαρι.

Πηγή: sportfm.gr

Ιταλία: Τελευταία Ενημέρωση