«Ξέρανε» την Μπιλμπάο η Αλαβές!

Με γκολ στις καθυστερήσεις

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκας Πέρεθ, η Αλαβές νίκησε 2-1 την Μπιλμπάο, στο ντέρμπι της Βασκονίας.

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ισοφάρισε, με πέναλτι στο 28’, το γκολ του Ρούι Γκαρθία από το 17’, ενώ ύστερα από δική του εκτέλεση φάουλ, ο Έλι έκανε την προβολή και ολοκλήρωσε την ανατροπή, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Αλαβές επέστρεψε στις νίκες έπειτα από την ήττα κόντρα στη Μαγιόρκα, ενώ από την άλλη για την Μπιλμπάο αυξήθηκε ακόμη περισσότερο ο προβληματισμός, καθώς αυτό ήταν το δέκατο σερί ματς πρωταθλήματος μακριά από το «τρίποντο», μετρώντας σε αυτό το διάστημα πέντε ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες.