Σεφτές για Σεβίλλη με την… αύρα του Ράμος!

Λύγισε με 1-0 τη Λας Πάλμας η οποία παραμένει στην προτελευταία θέση

Ο Σέρχιο Ράμος επέστρεψε και μαζί του τα χαμόγελα στη Σεβίλλη! Στο πρώτο ματς του πολύπειρου κεντρικού αμυντικού, οι Ανδαλουσιάνοι κράτησαν το μηδέν στην άμυνα και κατάφεραν να λυγίσουν τη Λας Πάλμας με 1-0, παίρνοντας το παρθενικό τους τρίποντο στη La Liga.

Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγωνιστικές και βρίσκονται προτελευταίοι με δύο βαθμούς.

Εξαιρετικό ματς σε όλη τη διάρκειά του με πολύ καλό ρυθμό. Ο Βιέρα πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό απείλησε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με δύο τελικές του Ράφα Μιρ.

Ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι είχε τη δική του φάση για τη Λας Πάλμας στη συνέχεια, με τη Σεβίλλη να βρίσκει γκολ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Οκάμπος αλλά να μην μετρά για οφσάιντ.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με αρκετές φάσεις και πολύ γρήγορο ρυθμό ανάμεσα στις ομάδες. Με τη Σεβίλλη να ανεβάζει όσο περνούσε η ώρα την πίεσή της και να… λύνει τον «γόρδιο δεσμό» με τον Λουκεμπάκιο στο 71ο λεπτό ο οποίος χάρισε την πρώτη φετινή νίκη στην ομάδα του.