Σταθερά προς τα «αστέρια» η Σεβίλλη

Πλησιάζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ οι Ανδαλουσιάνοι

Η Σεβίλλη κέρδισε με 3-0 τη Χετάφε, ξέφυγε με 6 βαθμούς από τη Βιγιαρεάλ (έχει κι ένα ματς λιγότερο) και δείχνει πως θα κλειδώσει εύκολα ένα από τα εισητήρια για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 2ο μόλις λεπτό το σουτ του Σούσο πέρασε λίγο έξω, όπως και το τακουνάκι του Χορδάν στο 7’ ενώ στο 15’ ο Γκουντέλι αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Στο 19ο λεπτό ο Σουάρεθ σέντραρε από δεξιά και ο Μακσίμοβιτς πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο όπως ενώ στο 25 ο Οκάμπος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία.

Στο 27’ ο Γιάνεθ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Οκάμπος, ενώ στο 35’ ο Αργεντινός σκόραρε με πλασέ σε κενό τέρμα μετά από γύρισμα του Χορδάν από δεξιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του άσου της Σεβίλλης.

Στο 44ο λεπτό ο Μακσίμοβιτς έπιασε μακρινό σουτ που έξυσε το δοκάρι της Χετάφε.

Στο 46’ ο Εν Νεσιρί αστόχησε με σουτ από το πέναλτι και στο 47’ ο Οκάμπος έχασε νέα ευκαιρία ενώ στο 54’ ο ρέφερι απέβαλλε τον Ντζενέ για δολοφονικό πάτημα στον αστράγαλο του Οκάμπος. Μάλιστα στο 57’ ο Μαρτίνεθ Μουνουέρα απέβαλλε και τους δυο προπονητές ενώ στο 67’ ο Χορδάν σήκωσε όμορφα για τον Μουνίρ που με προβολή εξ επαφής έκανε το 1-0.

Στο 72’ το σουτ του Χορδάν πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 76’ ακυρώθηκε γκολ της Σεβίλλης και στο 79’ το σουτ του Εν Νεσιρί τράνταξε το δοκάρι του Γιάνεθ. Και στο 87ο λεπτό ο Πάπου Γκόμες με απίθανο σουτ από τα 25 μέτρα, έκανε το 2-0.

Και με τη σέντρα σχεδόν, ο Φερνάντο τσίμπησε όμορφα για τον Εν Νεσιρί που έφυγε μόνος ε τον Γιάνεθ, τον απέφυγε και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 3-0.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο (74’ Ρεκίκ), Κουντέ, Βιδάλ, Γκουντέλι (46’ Φερνάντο), Τόρες (64’ Μουνίρ), Χορδάν, Οκάμπος (58’ Πάπου Γκόμες), Σούσο (74’ Βάσκες), Εν Νεσιρί

ΧΕΤΑΦΕ: Γιάνεθ, Σουάρεθ, Νιόμ, Ντζενέ, Τσάκλα, Μακσίμοβιτς, Κούμπο, Τιμόρ (78’ Άνχελ), Κουκουρέγια, Μάτα (78’ Κούτσο Ερνάντεθ), Αλενιά

Πηγή:aek365.org