Σωτήρας Μπόνο, ανέβασε τετράδα τη Σεβίλλη

Ο τερματοφύλακας της Σεβίλης έπαιξε σημαντικό ρόλο στη νίκη επί της Αλαβές

Χάρη σε απόκρουση πέναλτι του Μπόνο στις καθυστερήσεις, η Σεβίλλη κατάφερε να αποδράσει με 2-1 από την έδρα της Αλαβές και να ανέβει στην 4η θέση της La Liga.

«Λαμπάδα» στο ύψος του Μπόνο θα ανάψει η Σεβίλλη!

Την Τρίτη (19/1) οι Σεβιγιάνοι επικράτησαν 2-1 στην έδρα της Αλαβές, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga. Ένα αποτέλεσμα, το οποίο αφενός τους ανέβασε στην 4η θέση του πρωταθλήματος (στο -8 από την πρωτοπόρο -με δύο αγώνες λιγότερους- Ατλέτικο Μαδρίτης) και αφετέρου το οφείλουν στον τερματοφύλακά τους, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Με τους γηπεδούχους να χάνουν για 3ο σερί παιχνίδι και να βρίσκονται μία θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε και το περισσότερο θέαμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με τον Εν Νεσίρι. Με τον Έντγκαρ Μέντεζ να φέρνει με κεφαλιά το ματς στα ίσα στο 12’.

Παρόλα αυτά, η Σεβίλλη κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια χάρη στη σουτάρα του Σούσο, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-1 στο 30’. Ένα σκορ που κατάφερε να υπερασπιστεί και στο δεύτερο μέρος, παρά το κατακόρυφο ανέβασμα της απόδοσης της Αλαβές.

Στο 83’ είδε τον Ναβάρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με το VAR ωστόσο να μη συνηγορεί για κατακύρωσή του, καθώς είχε προηγηθεί χέρι. Για να έρθει ο Κουντέ στο 88' να υποπέσει σε παράβαση εντός περιοχής (χέρι). Λάθος που δεν απώλεσε βαθμούς για τους Σεβιγιάνους, λόγω του «στοπ» του Μπόνο στον Χοσέλου.