Νέα «σφαλιάρα» για Σεβίλλη, πρώτη νίκη για Αλμερία

Η ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγι ηττήθηκε με 2-1

Πληθαίνουν τα σύννεφα πάνω από τη Σεβίλλη. Η ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγι έπεσε θύμα ανατροπής και ηττήθηκε 2-1 από την Αλμερία, παραμένοντας χωρίς νίκη μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές της La Liga.

Το ματς ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τους Σεβιγιάνους, οι οποίοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο πρώτο λεπτό με σουτ του Λαμέλα που μπλόκαρε ο Μαρτίνεζ. Αντίστοιχη φάση έγινε και στο 17', ενώ στο 22' ο 30χρονος Αργεντινός κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Στο 30' η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Όλιβερ Τόρες, αλλά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου -και κόντρα στη ροή του ματς- η Αλμερία ισοφάρισε με σουτ του Ραμαζάνι.

Η Αλμερία μπήκε με ανεβασμένη αυτοπεποίθηση στο δεύτερο ημίχρονο και έφερε το ματς «τούμπα», με σουτ του Σαντίκ.

Ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τη Σεβίλλη να «ξυπνάει» ξανά στο 79', όταν το δυνατό σουτ του Ντιλέινι σταμάτησε στα χέρια του Φερνάρντο Μαρτίνεζ. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά για την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Ράφα Μιρ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Αυτό ήταν το πρώτο φετινό τρίποντο για την Αλμερία, που μετράει επίσης μία ήττα και μία ισοπαλία, ενώ η Σεβίλλη έχει δύο ήττες και μια ισοπαλία.